England ställs mot Tjeckien igen efter senaste matchens totala överkörning av kroaterna. Tjeckien har en hel del avbräck, och det är med kämpigt självförtroende man reser till London. Jag tror på en stark insats från britterna!

England fullständigt käkade upp Kroatien i den senaste matchen. Offensiven satt som en smäck och man lyckades tråckla in hela sju bollar, samtidigt som man höll nollan. En enorm styrka som England besitter är att man har en bred trupp med hög kvalitet, speciellt i offensiven. Harry Kane öser in mål i vanlig ordning, och man kan slänga in spelare som Morgan Rogers och liknande, som bibehåller energin på plan samtidigt som man dundrar in mål och poäng. Med tanke på att det är sista matchen för detta landslagsuppehåll så tror hemmanationen kan rotera en hel del under matchen, men det behöver absolut inte vara något negativt för vårt lir!

Defensivt finns det spetsspelare även där. Man kommer till matchen med två raka nollor i bagaget, där man inte heller släppt till så många chanser. Motivationen lär vara på topp, då man vill avsluta samlingen på bästa vis men också för att marknadsföra sig själv som spelare. En del rotation är att vänta, men jag tror det blir slakt, med ännu större siffror än förra veckans möte mellan lagen!

Formsvagt bortalag!

Tjeckiens form är iskall, och det är ingen större glädje i truppen. Sommarens mästerskap blev ett fiasko, med uttåg redan i gruppspelet, och man har torskat samtliga tre matcher man lirat under stundande Nations League-omgång. Sju insläppta på tre matcher är ett faktum, och man saknar fortsatt en hel del riktigt viktiga spelare.

Största anledningen till att man tydligt lyckades hålla nere siffrorna sist mot England var nog hemmaplansfördelen. Nu ska man bege sig till England, vilket lär bli betydligt tuffare, dessutom mot ett England som har en formstark offensiv. Klart att det är möjligt att man kan stänga ner bättre lag, men Englands offensiv är alldeles för stark för att kunna stängas ner.

En stornation mot en sämre trupp med dålig form, som dessutom saknar spelare. Jag tror att hemmanationen brassar på under tisdagskvällen i Nations Leagues sista match. England -2,5 hos Expekt till två gånger kakan testas på Wembley!

This is the stats tab
This is the post tip