Tyskland inleder en ny era under Jürgen Klopp och söker sin första seger efter krysset mot Nederländerna. Grekland anländer med stärkt självförtroende efter en imponerande bortaseger mot Serbien. Det här är en match där jag tror att båda lagens offensiva kvaliteter kommer att väga tyngre än deras defensiva organisation, vilket öppnar för en målrik tillställning.

Tyskland fick bara med sig 1-1 i Klopps debut mot Nederländerna, men resultatet speglar inte matchbilden. Sett till expected goals (xG) var tyskarna underlägsna (1.45 mot 3.18) och hade tur som fick med sig en poäng. Laget har visat defensiva brister under en längre tid och har bara hållit nollan i en av sina nio senaste matcher. Samtidigt skapas det ofta många chanser i deras matcher, vilket snittet på 3.89 mål per match under den perioden visar.

Till den här matchen är truppstatusen dessutom försvagad. Både Jamal Musiala och Kai Havertz tvingades utgå med skador senast, vilket är två tunga avbräck för offensiven. Klopps fotboll bygger på hög intensitet, vilket kan leda till öppna matcher, och med en något sårbar defensiv och nya pjäser som ska hitta sina roller ser jag en risk för att de återigen släpper in mål.

Grekland kommer till Augsburg med en stark insats i ryggen. Segern med 2-1 borta mot Serbien var lagets första under 2026 och bröt en fem matcher lång vinstfri svit. Grekerna imponerade offensivt med hela 26 avslut och skapade ett xG på 2.51. Det visar att de har förmågan att skapa målchanser även mot kvalificerat motstånd på bortaplan.

Samtidigt är Greklands defensiv inte helt stabil. Laget har bara lyckats hålla nollan i två av sina elva senaste matcher. Även om de kommer att få färre chanser mot Tyskland än mot Serbien, har de visat att de har kvaliteten att hota. Med spelare som Christos Tzolis och Anastasios Douvikas finns det anfallskraft som kan utnyttja ytorna bakom Tysklands backlinje.

Målrikt möte i Augsburg

Tysklands match mot Nederländerna hade ett sammanlagt xG på 4.63, vilket tyder på att det borde ha blivit fler mål. Tysklands defensiv är sårbar, och Grekland visade mot Serbien att de har en betydande offensiv kapacitet. Grekerna släpper dock också in mål med jämna mellanrum. Allt sammantaget pekar mot en öppen och underhållande match på söndag. Jag tycker att oddset på överlinan är för högt i förhållande till förutsättningarna. Jag väljer därför att spela Över 3.5 mål i matchen till oddset 2.14.

This is the stats tab
This is the post tip