Fredagens V64 hÀmtar vi frÄn Halmstad och jag lutar mig emot Rick Ebbinges 1 Lawrence Boko i V64-3 som jag tror Àr alldeles för bra för den lÄga klass han befinner sig i.
V64 Halmstad 17/2
V64-1 2.4.8
V64-2 8.10
V64-3 1 Lawrence Boko
V64-4 2.4.5.6.7
V64-5 1.7.12
V64-6 2.3.4.5.6.7.8.10
630 rader x 1 kr = 630kr (spelar för endast 6 rÀtt)
Dagens Dubbel Halmstad 17/2
DD-1 1 Guiding Light
DD-2 4.6.7.8
4 rader x 50kr = 200kr
Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet
V64-1 2640m Volt
8 Run For Sebastian Àr rÀtt favorit i loppet och Àr gynnad av att det bara Àr nio hÀstar till start. Han har vunnit pÄ V75 över aktuell distans och varit ute i hÄrd konkurrens och ska ha en bra möjlighet att runda allt till seger. DÀremot Àr det framförallt efter han började tÀvla med bike som det har lossnat för honom pÄ allvar och han har aldrig vunnit med vanlig vagn som han tvingas tÀvla med nu.
2 Father radar upp pallplaceringar och stÄr lite pÄ tur för en seger. FörutsÀttningarna hÀr Àr passande med tjugo meters försprÄng pÄ sina vÀrsta motstÄndare och Hanna LÀhdekorpi sitter i ledningen omgÄende om ingen oförutsett hÀnder. Det som talar emot Àr att det Àr fÄ hÀstar med i loppet och dÀrmed kan hÀstarna pÄ tillÀgg som tjÀnat betydligt mer pengar hamna bra pÄ det direkt.
4 Le Piment fÄr ocksÄ pÄ kupongen. Det Àr en trög hÀst som sliter lite med stilen men han Àr kraftigt gynnad av den dryga distansen och tÄl att göra jobb pÄ egen hand om han har stilen med sig.
Min Vinnare: 8 Run For Sebastian
Spets efter 500m: 2 Father
SkrÀllen: 4 Le Piment
Rankingen A:8.2.4 B:7.3.5.6.1
V64-2 1640m Auto
8 Eleonora S.H har inlett karriÀren lovande med tvÄ raka segrar och visade prov pÄ en underbar instÀllning vid segern senast nÀr hon höll undan mot Joakim Lövgrens Talija som var stor favorit pÄ V86 i onsdags. Nu Àr det tuffa förutsÀttningar med debut bakom bilen frÄn spÄr Ätta men klarar hon bara av det tror jag mycket pÄ henne.
Jag dubblar systemet med 10 Mirtamission som tog sin första seger pÄ svensk mark senast efter en snabb avslutning. bakspÄr över kort distans Àr alltid tufft men hon kÀnns kapabel för den lÄga klass hon befinner sig i och ska rÀknas trots det.
Min Vinnare: 8 Eleonora S.H
Spets efter 500m: 5 A Perfect Daughter
SkrÀllen:
Rankingen A:8.10 B:7.5.3.12.4.2.9.1 C:6.11
V64-3 2640m Auto
1 Lawrence Boko har imponerat stort och ska bara vinna det hÀr loppet. Det enda orosmolnet Àr om han skulle bli över frÄn start men det Àr bara nio hÀstar i det hÀr loppet över lÄng distans och Markus Wadmuller ska bara hitta ut nÄgon gÄng under vÀgen. Jag förlitar mig pÄ att han löser den uppgiften och spikar honom trots det stora favoritskapet.
Motbud
4 Turi Follo har visat en del och skulle favoriten blir fast pÄ nÄgon sÀtt Àr det honom jag kÀnner mest för men han har tre raka galopper i raden och fÄr först och frÀmst se till att sköta sig.
6 Photobobb E.T har gÄtt vettiga tider för sammanhanget men har Àn sÄ lÀnge inte vunnit lopp och fÄr svÄrt att göra det nu ocksÄ mot en felfri favorit.
Min Vinnare: 1 Lawrence Boko
Spets efter 500: 1 Lawrence Boko / 3 Grappa Salute
SkrÀllen:
Rankingen A:1 B:4.6.C:3.7.5.9.2.8
V64-4 1640m Auto
7 Made For Metalimo fÄr tipset. Jag tycker att hon har höjt sig ett par snÀpp med den amerikanske sulkyn och hon satt fastlÄst med gott om krafter senast. Hon var Àven bra nÀst senast och Àr den i loppet som visat bÀst form för dagen.
6 Leandro Boko vinner inte ihjÀl sig men han har brottats med tugga utgÄngslÀgen och Àr hÀrdad mot lite tuffare hÀstar. Nu stÄr han ganska bra till i den hÀr spÄrtrappan och Àven om han inte kan vara med i nÄgon körning om ledningen borde man kunna hitta ner i ett vettigt slaglÀge.
4 Dancing Days tror jag tar hand om ledningen och hon kÀnns pÄ gÄng för dagen. Det Àr nÄgra tuffa emot men frÄn ledningen över kort distans tror jag hon kan göra sig gÀllande.
2 Frede Bork gör det bra hela tiden men vinner inte ihjÀl sig och en seger pÄ trettio starter talar sitt tydliga sprÄk. LÀget Àr dÀremot passande och snart borde han fÄ sÀtta nosen först över mÄllinjen igen.
5 Manjula Fame hade jag trott mycket pÄ om jag hade vetat att hon sköter sig och att hon kommer vÀl förberedd. Nu Àr det mÄnga frÄgetecken och man ligger lÄgt frÄn stallet.
Min Vinnare: 7 Made For Metalimo
Spets efter 500m: 4 Dancing Days
SkrÀllen: 2 Frede Bork
Rankingen A:7.6 B:4.2.5 C:1.10.3.12.11.9.8
V64-5 2140m Auto
1 Guiding Light har hittat formen och var tvÄa bakom Calling Out senast och var före mÄnga bra hÀstar i mÄl. Nu ser det ut att vara en bra chans att hitta till ledningen Àven denna gÄng och sedan fÄr övriga vara mycket bra för att slÄ henne
12 Steady Victory har högst kapacitet i fĂ€ltet och gör en intressant debut i ny regi. Han var bland annat trea bakom Con Crowe och Extrem A.F i ett klass 2 försök inom V75 i höstas och nĂ„gra hĂ€star av den digniteten möter han inte nu. Ăr han vĂ€l förberedd kan han mycket vĂ€l kliva runt allt.
7 Mamaneedshismoney gick mycket bra efter uppehÄll senast och borde ha gÄtt framÄt med den genomköraren. Det hÀr loppet hÄller snarare sÀmre kvalitet Àn det senast dessutom och han Àr mycket tidig bakom favoritduon.
Min Vinnare: 1 Guiding Light
Spets efter 500m: 1 Guiding Light
SkrÀllen: 7 Mamaneedshismoney
Rankingen A:1.12.7 B:6.9.10.5.4.11 C:3.2.8.
V64-6 2140m Auto
6 Alert Vendil kommer Ätminstone med bra form till det hÀr loppet och jag tror att Ken Ecce Àr resolut och kör sig till ledningen. Det Àr dock en rusartyp som kan bli lite het pÄ kuppen och kort distans hade varit fördelaktigt.
7 Black in Black lyste det form om senast nÀr hon vann pÄ V86 efter en sylvass spurt. Det gÀller bara att hon inte blir hÀngandes ute i spÄren frÄn start och hittar hon ner i ett bra slaglÀge finns det ingen anledning till att tro att hon inte ska rÀcka lÄngt hÀr.
4 Madame Af Djupmyra tillhör de bÀttre i fÀltet men det Àr Ärsdebut nu och frÄgan Àr vart hon stÄr för dagen rent formmÀssig?.. Hon Àr snabb frÄn start men gÄr som allra bÀst nÀr hon fÄr gÄ med i ryggar och spara pÄ sin speed och jag tror man slÀpper ledningen om man kommer dit.
8 Excuse Me Ă€r en sprinter i grund och botten men hon gick bra som tvĂ„a över medeldistans nĂ€st senast och senast var hon ute i ett stenhĂ„rt V75 lopp. Ăven 12 Domenic Wibb som har kapacitet sĂ„ det rĂ€cker och blir över i den hĂ€r omgivningen kĂ€nns spĂ€nnande trots ett Ă„rs frĂ„nvaro.
Min Vinnare: 6 Alert Vendil
Spets efter 500m: 6 Alert Vendil / 4 Madame Af Djupmyra
SkrÀllen: 8 Excuse Me
Rankingen A:6.7.4 B:8.12.2.5 C:1.9.11
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera