Veckans V86 delas mellan JÀgersro och Solvalla och omgÄngen Àr kryddad med en jackpot pÄ 30 miljoner. jag spelar med tre spikar.
Nedan följer min lösning pÄ omgÄngen.
V86 JĂ€gersro och Solvalla 10/11
V86-1 2.3.4.5.6.7
V86-2 5 Apollo Creed
V86-3 1.2.4.6.10
V86-4 6 Smaragd NorrgÄrd
V86-5 3.4.5.6.8
V86-6 1.2.6.7.8.9.10.11.13
V86-7 12 Ornello
V86-8 3.5.6.8
4500 rader x0,25kr = 1125kr
Dagens Dubbel JĂ€gersro och Solvalla 10/11
DD-1 12 Ornello
DD-2 3.5.6.8
4 rader x 50kr = 200kr
Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet
V86-1 1640m Auto
7 Rackham var storfavorit pÄ V75 senast men tog inte ett travsteg den gÄngen och var borta innan bilen slÀppte vingarna. Det Àr klart att det hÀr Àr ett vettigt motstÄnd med tanke pÄ hur han har presterat innan dess mot Ànnu tuffare hÀstar. Kort distans tycker jag dock Àr ett minus och utgÄngslÀget blev inte det bÀsta. Han lÀr knappast kunna avancera fram till tÀten utan kommer stor sannolikhet att fÄ inta positionen utvÀndigt om ledaren och Àven om han kan vinna frÄn den positionen ocksÄ sÄ skaver insatsen senast och jag litar inte pÄ ekipaget.
5 Sweetman fÄr ses som den frÀmsta utmanaren pÄ förhand. Han Àr vÀldigt snabb frÄn start och gör sina bÀsta lopp i ledningen och till skillnad frÄn Rackham sÄ passar distansen alldeles utmÀrkt. Att besegra Sweetman frÄn ledningen pÄ JÀgersro Àr ingen lÀtt uppgift för övriga och nÀr han har gÄtt i ledningen har han bara förlorat vid ett enda tillfÀlle pÄ tio försök.
Det kan bli fart pÄ det hÀr loppet om Rackham sÀtter upp tempot utvÀndigt om ledaren och jag vill betala för ytterligare ett par hÀstar pÄ mitt system.
3 Galantis Àr inte direkt gynnad av distansen men det Àr en rejÀl hÀst som hÄller bra form för dagen och senast var han femma i Europaderbyt bakom Extreme, Aetos Kronos, Don Fanucci Zet och just Rackham. Skulle Sweetman och Rackham ta ut varandra kommer han gÄ hela vÀgen in i mÄl och han kan utmana.
6 Gina Mearas avslutade vasst till en tredjeplats senast nÀr hon var tillbaka senast efter tvÄ mÄnaders paus. Johan Untersteiner behöver inte vara med i nÄgon körning frÄn början och klaffar det med positioner har hon en vass speed till slut.
Jag nÀmner Àven 4 Call Me Brodda söker lite efter formen för dagen men hon Àr snabb ut frÄn start och skulle mycket vÀl kunna hitta ner i ryggen pÄ Sweetman och fÄ en perfekt ett lopp bakom favorit-duon.
Min Vinnare: 7 Rackham
Spets efter 500m: 5 Sweetman
SkrÀllen: 6 Gina Mearas
Rankingen A: 7.5 B: 3.6.4 C:1.8.2
V86-2 2140m Volt
5 Apollo Creed blir min första spik i omgĂ„ngen. Det Ă€r ingen hĂ€st som glĂ€nser varje gĂ„ng men han kan mycket i grunden och att Björn Goop sitter upp sjĂ€lv den hĂ€r gĂ„ngen Ă€r ett stort plus. MotstĂ„ndet ser lĂ€mpligt ut och som jag lĂ€ser loppet Ă€r det han som Ă€r snabbast fram av hĂ€starna pĂ„ tillĂ€gg och jag tror att han komma fĂ„ överta ledningen efter en bit nĂ€r Björn Goop stĂ€ller frĂ„gan. DĂ€rifrĂ„n borde han kunna bestĂ€mma tempot och kunna rinna undan till en seger och Björn Goops stall gĂ„r dessutom vĂ€ldigt bra för dagen. Skulle det dĂ€remot bli svar av Ărjan Kihlström blir uppgiften tuffare men jag tror Ă€ndĂ„ det Ă€r en bra chans att vinna loppet.
Motbud
7 Reshevsky Àr en treÄring under utveckling som hÄller bra form men han vinner inte speciellt ofta och spÄret blev inte alls fördelaktigt. Han kommer förmodligen att tappa frÄn start och det kan bli lÄngt fram till ledaren och det Àr svÄrt att ta nÄgot bakifrÄn om favoriten har fÄtt bestÀmma tempot i ledningen.
1 Where is my mind Ă€r en avkomma efter Maharajah som har startat i Finland och Ă€r svĂ„r att sĂ€tta in i loppet. Han verkar inte vara alls att lita pĂ„ men med bara tvĂ„ hĂ€star pĂ„ den frĂ€mre volten ökar chansen att gĂ„ felfritt och att Ărjan Kihlström förstĂ€rker Ă€r ett stort plus.
6 Knight Single var fin nÀr han vann i montédisciplinen nÀst senast och följde upp det med en bra avslutning som trea senast i ett sulkylopp efter problem med positioner under vÀgen. Han Àr som bÀst nÀr han fÄr spara sin speed in i det sista och med ett passande rygglopp kan det vara en tÀnkbar skrÀll. Magnus A Djuse upp.
Min Vinnare: 5 Apollo Creed
Spets efter 500m: 5 Apollo Creed
SkrÀllen: 6 Knight Single
Rankingen A:5 B:7.1.6.2.3 C:8.4.9
V86-3 2140m Auto
6 HI D. tÀnde till rejÀlt nÀr hon fick tÀvla med bike för första gÄngen senast och Àr hon lika bra som dÄ borde det hÀr vara en bra uppgift. Hon visade att hon kan öppna bra frÄn start dÄ och jag var först inne pÄ att Axel Ritzman kunde köra framÄt för att överta ledningen, men det lÄter som att man vill köra i ledningen med startsnabba 5 Quiz Roc och det kan blir en tuffare resa.
2 AlŽs Bouzy Souzy har varit ute mot kulltoppen och var bra som femma i en Breeders Crown semifinal senast och möter ett mer överkomligt motstÄnd nu. LÀget blev perfekt bakom bilen och hon kommer att sitta bra till i ett andraspÄr direkt och i det hÀr sÀllskapet mÄste hon vara en tidig utmanare.
1 Naama fick ett tufft lopp i debuten pÄ svensk mark senast men jag gillade intrycket pÄ hÀsten och frÄn ett bra utgÄngslÀge borde hon kunna fÄ en mer passande resa nu. Joakim Lövgrens stall gÄr som tÄget för dagen och hon borde ha gÄtt framÄt med det loppet i kroppen.
4 Maroma Wibb har startat i Danmark pÄ slutet med blandade resultat men det finns mycket kapacitet inombords vilket hon inte minst visade som treÄring nÀr hon vann fyra lopp och gjorde det bra i en Breeders Crown-semifinal.
10 Precious Lane gjorde det klart bra som tvÄa bakom favoriten HI.D senast och var faktiskt klart mer spelad den gÄngen. Att det nu skiljer nÀstan 30% mellan dom Àr alldeles för mycket Àven om hon sÄklart Àr lite utlÀmnad frÄn det hÀr lÀget.
Min Vinnare: 6 HI.D
Spets efter 500m: 5 Quiz Roc / 6 HI.D
SkrÀllen: 10 Precious Lane
Rankingen A: 6.2.1 B:4.10.9.7.5 C: 2.11.8
V86-4 2140m Auto
6 Smaragd NorrgÄrd gjorde comeback senast efter att ha varit ifrÄn tÀvlandet sedan i somras. Han var minst sagt vÀl förberedd nÀr han vann frÄn ett tufft utgÄngslÀge och kommer knappast vara sÀmre nu med den genomköraren i kroppen. Han Àr startsnabb och har fÄtt ett framspÄr bakom bilen nu och jag Àr inne pÄ att Andras Lövdal öppnar fortare Àn 3 Juncio Boko och sitter i ledningen tidigt och frÄn den positionen fÄr övriga vara vÀldigt bra om de ska kunna hota honom. Han har Àven visat att han tÄl tuffa upplÀgg och Àr inte beroende av ledningen för att vinna loppet och jag tror pÄ en bra chans oavsett. Spik.
Motbud
3 Juncio Boko skulle kunna utmana min spik om ledningen frÄn start men jag tror ÀndÄ att han fÄr nöja sig med ryggen pÄ favoriten och att han ska tÀvla med skor nu Àr ett minus Àven om han gjort bra lopp med den balansen ocksÄ. Han borde hur som helst fÄ en bra resa frÄn det hÀr lÀget och skulle favoriten svika Àr han mycket tidig bakom.
5 Tottenham öppnar snabbt ut bakom bilen och borde kunna hitta en bra position direkt frÄn start. Det Àr en sÄn dÀr hÀst som inte kan göra sÄ mycket jobb pÄ egen hand utan mÄste ha det serverat för att bjuda till fullt ut men skulle han fÄ rÀtt resa Àr han inte alls tokig till slut och skulle kunna utmana.
11 Marcos Gallon Àr en rejÀl hÀst som kan mycket i grunden och han Àr ofta pÄpassad av spelarna men det var lÀngesen han vann ett lopp nu. Nu har han varit struken inför den hÀr uppgiften och det Àr alltid ett frÄgetecken men han Àr anmÀld barfota runt om vilket Àr ett stort plus och skulle det bli ett hÄrt tempo pÄ loppet Àr han med dÀr framme.
10 Magnolia Boy har tÀvlat i stentuffa sÀllskap och gjort det bra men det var inte det dÀr rÀtta trycket i honom senast. Han Àr fartfylld och skulle han tÀvla pÄ topp kan det vara en tÀnkbar storskrÀll i loppet.
Min Vinnare: 6 Smaragd NorrgÄrd
Spets efter 500m: 6 Smaragd NorrgÄrd
SkrÀllen: 10 Magnolia Boy
Rankingen A:6 B: 3.5.11.10.12.4 C: 7.9.4.1.8
V86-5 2140m Auto
4 Deborah S.H Àr en kanonhÀst som Àr ett av dom bÀsta stona i kullen och hon har bara varit utanför pallen vid ett enda tillfÀlle pÄ tio starter. 25/9 var hon femma i Svenskt Travoaks bakom bland annat Lara Boko och intrycket vid segern senast var av högsta sort Àven om det var enklare emot den gÄngen. Jag tror att Deborah S.H Àr loppets bÀsta hÀst och ska ses med god vinstchans men det Àr mÄnga bra hÀstar i fÀltet som kan utmana.
6 Good Vibes skulle ocksÄ ha varit med i Svenskt Travoaks men blev tyvÀrr struken. Senast var hon femma i en Breeders Crown-semifinal och var nÀra att nÄ finalen frÄn ett svÄrt utgÄngslÀge trots att hon förmodligen behövde det loppet i kroppen. Hon har visat tidigare att hon hÀvdar sig vÀl mot de bÀsta stona i kullen och förutsÀttningarna den hÀr gÄngen Àr mer passande. Jag tror att hon spetsar trots spÄr 6 bakom bilen och i ledningen Àr hon som allra mest effektiv. Han hon tagit förra loppet pÄ rÀtt sÀtt blir jag inte alls förvÄnad om hon leder det hÀr frÄn start till mÄl.
3 Thai Brooklyn har vunnit 13 av 15 lopp i karriÀren och kommer frÄn en seger i Norskt Travoaks och det Àr klart att hon mÄste rÀknas tidigt i det hÀr loppet. De flesta segrarna Àr dock tagna i Norge och Danmark och det Àr tuffare emot nu nÀr hon startar pÄ svensk mark och jag tycker ÀndÄ det Àr lite orÀttvist att hon blir sÄ pass stor favorit av de tidiga spelarna.
5 Seventh Heaven var enormt stor favorit i ett uttagningslopp till E3 för fem starter sedan men galopperade bort sig den gÄngen och har inte alls fÄtt det att stÀmma dÀrefter och har gjort bort sig med galopp flera gÄnger om. Senast var det ÀndÄ ett steg framÄt nÀr hon gick felfritt som trea bakom Deborah S.H och hittar hon tillbaka till gamla takter Àr hon intressant till blygsamma 2% i skrivande stund.
8 Chatty Kronos har kapacitet för att vinna den hÀr typen av lopp men hon fÄr det inte alltid att stÀmma. Skulle det bli ett bra tempo pÄ loppet har hon en vass speed till slut och till lÄg spelprocent vill jag betala för henne ocksÄ.
Min Vinnare: 4 Deborah S.H
Spets efter 500m: 6 Good Vibes
SkrÀllen: 5 Seventh Heaven
Rankingen A:4.6.3 B:5.8.7.1.2
V86-6 2640m Auto
Det hÀr tycker jag Àr omgÄngens mest öppna lopp pÄ förhand och hÀr tar jag fram den breda penseln och betalar för hela nio hÀstar.
6 Marble Arch fÄr tipsettan. Björn Goop varnade inför den senaste starten att formen Àr pÄ gÄng och hon var bra som trea bakom Helloise Am och Bellatrix Club dÄ. StÀmmer mitt scenario med att hon fÄr överta ledningen frÄn stallkamraten 1 Nymke Brigadoon kan hon bli mycket svÄrslagen och lÄng distans borde inte var nÄgra problem.
7 Lyckans Cash Àr tidig för mig den hÀr gÄngen nÀr hon Àr helt borttappad av spelarkollektivet. Hon har har verkligen inte glÀnst pÄ slutet men hon trÀnar bra och normalt sÀtt ska hon rÀcka lÄngt i den hÀr typen av lopp. Jag gÄr pÄ gamla meriter hÀr och att hon Àr endast Àr spelad till 3% just nu Àr pÄ tok för lÄgt.
13 Greta Sisu har ett jobbigt utgÄngslÀge men hon Àr stark och tÄl mycket jobb under vÀgen. Mika Forss brukar vara offensiv och skulle det gÄ för sakta dÀr framme Àr han förmodligen inte rÀdd att söka sig framÄt.
8 J.J Another Win var spelad till 108ggr pengarna senast men stod för en topprestation nÀr hon spurtade in som tvÄa. LÀget blev sÄklart chansartat men pÄ formintrycket senast Àr hon tidig för mig och det Àr en stark dam som trivs över lÄng distans
Min Vinnare: 6 Marble Arch
Spets efter 500m: 6 Marble Arch
SkrÀllen: 7 Lyckans Cash
Rankingen A: 6.7.13 B:8.10..1.2.11.9 C:4.12.3.5
V86-7 2140m Volt
12 Ornello blir min tredje spik i omgÄngen. Jag tycker att ett par hÀstar sticker ut pÄ förhand och han imponerade stort pÄ mig senast nÀr han var tapper frÄn ledningen och vann relativt sÀkert. Nu har han fÄtt ett springspÄr pÄ mellan-volten och borde vara ifatt hÀstarna pÄ den frÀmre volten tidigt och jag tror inte att nÄgon Àr beredd att ta emot Conrad Lugauer nÀr han tidigt Àr framme och stÀller frÄgan om ledningen. I tÀtpositionen trivs han som allra bÀst dÀr han har vunnit hela sju gÄnger pÄ nio försök.
Motbud
8 Quantum Roc Àr bra för klassen och gör alltid ett gott dagsverke Àven om han kanske inte alltid har den dÀr rÀtta instÀllningen den sista biten. Senast fick han dock vara först över mÄllinjen efter en passande resa och slog bland annat Billi Time som vann pÄ V75 nyligen. Nu Àr risken överhÀngande att han kommer fÄ söka sig framÄt utvÀndigt om Ornello och Àven om det Àr en rejÀl hÀst mÄste han vara vÀldigt bra för att slÄ honom utvÀndigt.
11 Capture Àr svÄrbedömd. Han har mest tÀvlat pÄ Bornholm i Danmark pÄ senare tid med blandade resultat och han Àr inte alls att lita pÄ. Han var bra senast han besökte JÀgersro och kan mycket i grunden och frÄn sitt springspÄr borde han hamna vettigt till om han sköter sig.
13 Staro On The Rocks Àr segervan och var fulltankad i debuten för Jerry Riordan för fem starter sedan nÀr han vann pÄ ett övertygande sÀtt. Han har dock inte bjudit till pÄ samma sÀtt dÀrefter och hela stall Riordan underpresterar för dagen. PÄ kunnande hÀvdar hans sig vÀl men frÄn det hÀr utgÄngslÀget kÀnns det som en övermÀktig uppgift.
Min Vinnare: 12 Ornello
Spets efter 500m: 12 Ornello
SkrÀllen: 13 Staro On The Rocks
Rankingen A: 12. B:8.11.13.10 C:7.9.6.5.14.4.1.15.3.2
V86-8 1640m Auto
3 The Eagle gÄr ner lite i klass till den hÀr starten jÀmfört med senast nÀr han var fyra pÄ V75 och gjorde det bra. NÄgon ledning tror jag inte han kan ta hand om och Àven om han kommer vara med i den frÀmre trÀffen sÄ kan det bli en tuff resa och Àven om jag tycker det Àr rÀtt favorit Àr det ingen jag vill hÄlla i handen.
Jag Àr vÀldigt imponerad över utvecklingskurvan pÄ 5 M.T On Target som jag tycker gÄr frÄn klarhet till klarhet. Uppgifterna blir sÄklart svÄrare och svÄrare men det Àr ingen dÄlig hÀst det hÀr och han var heroisk och visade pÄ en hÀrlig instÀllning vid segern senast trots att han fick en oerhört tuff inledning pÄ loppet.
6 Rare Magic fick se sig slagen av Kentucky River med en dryg lÀngd senast efter att ha fÄtt press i ledningen under slutrundan men insatsen var ÀndÄ klart bra. Jag tror det Àr bra chans att hitta till ledningen nu ocksÄ och att det Àr kort distans nu tror jag bara Àr ett plus och han kan mycket vÀl leda hela vÀgen.
8 Anna Montana Àr spelad till 1% i skrivande stund och det Àr pÄ tok för lite. Det Àr klart att det Àr tuffare emot nu och man ligger ganska lÄgt frÄn stallet men form ska inte underskattas och det Àr bara kolla pÄ insatsen senast för att fatta att hon Àr i toppform för dagen.
Min Vinnare: 3 The Eagle
Spets efter 500m: 6 Rare Magic
SkrÀllen: 8 Anna Montana
Rankingen A:3.5.6 B:8.9.2. C:4.1.11.12.10
Lycka till
DrTrav
Kommentarer
Logga in eller skapa ett konto för att kommentera