V75 körs denna lördag under midnattssolen i Boden och denna vecka så börjar V75 sent vid först 20.30. Jag har hittat dagens bästa spel i V75-2 som körs som lopp 7 där jag spelar vinnare på 12 Ulvsåsen. Det här är en i grunden väldigt fint kallblod men som också har varit lite skör av sig och han har nu fått ett lopp i kroppen efter närmare tio månaders tävlingsfrånvaro då han i mitten av maj årsdebuterade på Dannero då han mot ett enklare sällskap vann direkt från ledningen och det var ett fint intryck. Med det loppet i kroppen så bör han nu ha gått framåt en hel del i form till den här starten som visserligen är lite tuffare motståndsmässigt samtidigt som han startar med 60 meters tillägg vilket alltid är lurigt. Han har dock lottats till ett fint startspår på sin volt och bör här kunna kliva iväg rätt så fint från start med hjälp av kusken Ulf Ohlsson som säkert lär vara rätt så aktiv här bakom nioåringen som lär stå för en riktigt fin insats i den här starten är min känsla och då har jag svårt att se någon kunna stå emot Ulvsåsen här oavsett vilken resa han kommer att få under loppets gång och jag tycker att det här är ett riktigt bra vinnarspel.

Om man ser till motståndet så är det främst den norska gästen i 9 Mellem Tyr som jag tycker ser ut att vara hetast emot här. Han är lika gammal som min vinnare och har haft ett skapligt år hittills då han på sex starter har tagit en seger och två tredjeplatser. Senaste starten gjorde han för knappt en månad sedan då han höll bra till en tredjeplats sedan han fått springa utvändigt ledaren sista 600 meterna vilket kanske inte riktigt är hans melodi. Nu gör man resan till Sverige med förhoppningar om en ny fin insats här men det gäller förstås att det klaffar en aning då han startar med 60 meters tillägg och om kusken och tränaren Benedicte Björnstad kan finna de rätta ryggarna här åt Mellem Tyr under loppets gång så har han en vass speed att tillgå till slut som bör räcka en bit tror jag.

Ytterligare en konkurrent värd att nämna är 10 Zargo som är riktigt bra när han väl tävlar på topp och på fjolårets elva starter så tävlade han ofta i tuffa sammanhang och det blev då fem segrar och en tredjeplats. I år så har det inte riktigt lossnat än på fyra starter och han kommer närmast från en fjärdeplats under Elitloppshelgen då han i ett tufft lopp höll farten bra sedan han fått springa ute i tredjespår hela sista varvet. Här går han ner i klass om man ser till vad han möter och precis som sina värsta konkurrenter på förhand så startar sjuåringen med 60 meters tillägg. Han har dock inte varit helt att lita på i år men det är intressant här att kusken Björn Goop hoppar upp i sulkyn för första gången här bakom Zargo som främst behöver gå felfritt här från start och om han sedan sköter sig hela vägen så tål han att göra mycket jobb själv om så krävs och jag tycker att han är en av de hetaste motbuden bakom min vinnare. 


12 Ulvsåsen
Spel: Vinnare
Odds: 2.35
Bolag: bet365


Lycka till!
Christoffer

This is the stats tab
This is the post tip