Det är en otrolig sportdag som gäller denna första maj! Match 6 i SM-slutspelet står för dörren och Luleå sitter på matchbollar i Coop Norrbotten Arena. Kan Omark och hans lagkompisar slå in spiken i kistan nu? Djurgården ska spela semifinal hemma mot Chelsea under kvällen i Conference League och i Nottingham är jag helt inne på att vi kommer få se en målrik och rolig duell! Tillsammans bygger vi en trippel till över nio gånger smeten. Nu kör vi!

Luleå - Brynäs: Brynäs över 2,5 mål (inkl.förl.) @ 2,06

Tävling: SHL
Plats: Coop Norrbotten Arena
Tid: 14:00

Luleå har satt sig själva i en makalöst fin sits inför den sjätte SM-finalen i hockey. 3-2 i matcher och närmast kommer också Björnarna från en 6-2-triumf i Gävle. En mäktig insats från grabbarna från Norrbotten och ett par lirare i Bulans bygge har träffat formen perfekt.

Det ska ändå sägas att marginalerna var på Luleås sida genom hela matchen i “Monitorn” senast. 1-0-målet kom tidigt och 2-0-påsen skickades in i första periodens absoluta slutsekund. Vid 2-3-reduceringen från BIF:s sida så tog också LHF timeout och fick till ett extremt viktigt och helt oväntat 4-2-mål. Ward leder också målvaktsmatchen mot BIF:s väktare på knockout i denna serie ska sägas och spelare som O’Neill, Andreasson och Allard gör allting rätt för stunden. ‘

Det som ändå finnas att säga om Brynäs är att BIF gång på gång på gång har en förmåga att ta sig tillbaka och hitta vinnande vägar. Jag är kanske inte helt säker på att nykomlingen vinner i Luleå men då båda lagen haft en förmåga att kliva framåt och spela en frejdig anfallshockey är överspelet till höger riktigt bra. Brynäs har på fyra besök här totalt i år passerat denna höjd vid tre tillfällen och visst ska man kunna göra det en fjärde gång också. Allt över dubbla stålar är bra.


Nottingham - Brentford: Över 3,5 mål @ 3,10

Tävling: Premier League
Plats: City Ground
Tid: 20:30


I Nottingham ska det spelas Premier League-boll under torsdagen. Efter två raka nederlag så hittade Forest en vinnande väg igen då Tottenham på främmande gräs kunde slås tillbaka. En riktigt stark insats från Wood, Elanga och övriga.

Nu väntar nästa London-lag. Brentford möter upp på City Ground och för gästernas del är detta en fajt utan större betydelse. The Bees är elva ointagliga poäng från topp 7 och de tre klubbar som kommer degraderas är redan fastslagna. Gästerna kan således lira helt avslappnat och utan större press. Nottingham lirar för en Champions League-plats fortsatt och topp 3 i ligan är fortsatt ett helt rimligt mål att försöka nå. Ser vi till värdklubbens underliggande nuffror så går det inte att backa upp den framskjutna platsen riktigt men laget verkar strunta helt i detta och bara kör. Jag gillar hur man tar sig framåt i planen och offensiven har bitvis sett jättebra ut.

Det här kommer inte att bli någon återhållsam strid tror jag utan min tanke är att ta en riktig rövare! Över 3,5 mål är givetvis en extremt hög lina men till över tre gånger smeten är det jättebra och en häftig väg att gå på torsdagens trippel.


Djurgården - Chelsea: Chelsea över 1,5 mål @ 1,42

Tävling: Conference League
Plats: 3Arena
Tid: 21:00


Vi avslutar med dagens stora match! SM-finalen i Luleå får ursäkta men visst klingar Djurgården - Chelsea inför drygt 30.000 åskådare i en Europa-semi högre. DIF har, mot alla odds, tagit sig hela vägen hit efter att skickat ut Rapid Wien och Pafos i Conference Leagues knockout-fas. Urstarkt såklart och möjligen kan också blåränderna stå upp och utmana på hemmaplan nu.

Det som däremot inte talar till Djurgårdens fördel direkt är en extremt vingklippt trupp. DIF saknar drösvis med spelare av olika anledningar. Konstgräset i Stockholm samt en högljudd publik i ryggen kan säkert lyfta värdarna mot höga höjder, men att det ska räcka över 180 minuter mot Chelsea känns såklart långsökt. Redan i huvudstaden tror jag att de tillresta kommer att trycka på för att gå på mindre knock. The Blues har genom hela gruppspelet roterat friskt runt sin trupp men har på senare tid förstått allvaret och därmed ställt ut bättre och bättre elvor.

Djurgården har absolut chansen att peta in en boll eller två denna magiska afton men det tror jag också att Chelsea kommer mäkta med. Överlinan (1,5) är oddsmässigt ganska svag men ett bra komplement då vi tidigare chansat friskt i Nottingham.


Trippeln

Luleå - Brynäs: Brynäs över 2,5 mål (inkl.förl.) @ 2,06
Nottingham - Brentford: Över 3,5 mål @ 3,10
Djurgården - Chelsea: Chelsea över 1,5 mål @ 1,42

Totalt odds: 9,07


Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

This is the stats tab
This is the post tip