Game 7 - do or die in Boston för just Celtics eller 76ers. Jag trodde i min enfald att Celtics stängde den här fajten när de tog ett tydligt kommando över matchserien med +30 poäng-vinst och gick till 3-1. Men icke. En genant usel game 6 från Celtics, då de missade allt och även om 76ers spelade starkt försvar så var det under all kritik. Celtics spelar inte så dåligt igen; tro mig.
Jag spelar Celtics -6.5 i afton till oddset 1.76 hos BetMGM .
Värt att notera:
1. Celtics statistik i s.k. game 7-matcher är obönhörligen enorm! 27-10 genom åren. Notera det!
2. Celtics äss Jayson Tatum som inte spelade alltför mycket efter en incident i game 6 är tillbaka i afton och det är ett enormt plus.
3. 76ers är inne i ett momentum, men viktigt att notera; Celtics vilade alla sina superstars och starters redan efter Q3 i game 6.
4. Celtics är mer redo än 76ers när det kommer till game 7. Rutinen i det laget bland spelare och coacher är en nivå upp i relation till 76ers. Om vi tittar på statistiken är 76ers 6-12 i game 7 och det är inte bra.
5. ...men den allra mest viktiga statistiken och som är den som berättar allt enligt mig, är att 76ers har inte vunnit en slutspelsmatch mot Celtics sedan 1982. Det var samma år som Michael Jackson släppte låten "Thriller". Du skrattar inte bort det. Vi pratar 44 år!
Jag spelar Celtics och jag blir inte förvånad om det blir en ny shootout från dem och de vinner med +20 poäng, men jag tar Celtics -6.5 och oddset 1.76 hos BetMGM . Celtics in seven!
/RoloMartins