Det är löningsfredag och för undertecknad blir detta en kväll i sportens tecken. Lite som vanligt med andra ord. Sverige och Rumänien mäter svärd i Solna och för Graham Potter blir detta en första samling där känslan är att britten får börja bygga från grunden. Ett BLGM-spel i Solna är grunden till dagens dubbel. I övrigt finns en del frågor kring om Polen verkligen ska vara 1,50-favorit hemma mot Bosnien & Hercegovina. Nu kör vi!
Polen - Bosnien & Hercegovina: Bosnien +0,5 @ 2,28
Tävling: Nations LeaguePlats: Stadion Narodowy
Tid: 20:45
Det är dags att dra igång Nations League igen och sätta lite guldkant på landslagsvardagen igen. Polen och Bosnien & Hercegovina tillhör som ni alla säkert vet samma grupp som Sverige spelar i och därför ska vi givetvis följa det som sker på Stadio Narodowy med stort intresse parallellt med blågult fajt i Solna.
Polen kliver ut till denna dust med ett helt okej lag. Lewandowski finns med men den väldige anfallaren blir inte yngre såklart och har sina bästa år bakom sig, även om jag älskar hur han spelar sin fotboll. Cash finns också att tillgå och Bulka är en slips med hög potential. Jag köper att polackerna är favoriter hemma men vi ska ändå ha med oss att Bosnien & Hercegovina inte är ett dåligt fotbollslag. Det visade nationen i VM och dessutom har gästerna några av mina favoritspelare i truppen just nu. Alajbegovic är jag extremt svag för. Jag gillar den unge Juve-liraren massor och tror han kommer att få en finfin karriär. Demirovic är stabil lite längre fram i leden och bakot finns såklart Kolasinac och Muharemovic att spela ut.
Det här kan bli en riktigt sevärd match där jag främst lockas av besökarnas välmående handicap-sida. Allt över 2,20 för +0,5:an är jättebra och noteras på fredagens dubbel.
Sverige - Rumänien: Båda lagen gör mål @ 1,68
Tävling: Nations LeaguePlats: Strawberry Arena
Tid: 20:45
Det är dags för Graham Potter att på allvar börja att forma sitt lag. Framåt finns det egentligen inte mycket att säga. Elanga är skadad men given när han är åter. Isak har börjat finna lite fornstor form i Liverpool och kommer traska ut med gott självförtroende här. Gyökeres är i Artetas frysbox men lirar en stor roll i landslaget och får nu också chansen att visa Arsenal-ledningen att de gjort fel. Jag tror att Göken kan få en fin träff här och nu.
Det är egentligen ett ganska bra lag som Sverige kan ståta med här även om jag verkligen inte förstår varför Samuel Dahl inte är med i bygget. Dahl är kanske den spelare som ute i Europa spelar mest av alla i en klubb som kan vara med och slåss med de allra främsta i och med att han är tokgiven i Benfica.
Rumänien är spelare för spelare inte riktigt på samma nivå. Det kan vi slå fast. Däremot finns ett ganska stabilt kollektiv och några toppar med bland annat Hagi hittas. När Sveriges klart svagaste lagdel är försvaret så har jag också svårt att se Sverige sitta ihop 90 plus tillägg utan mål i baken. Jag slår ett tidigt slag för BLGM-spelet i Solna.
Dubbeln
Polen - Bosnien & Hercegovina: Bosnien +0,5 @ 2,28
Sverige - Ruämnien: Båda lagen gör mål @ 1,68
Totalt odds: 3,83
Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.