Speltips: Bosnien vinna eller kryssa @ 1,64 - 1X2 - 

Sista Nations League matchen denna gång för Bosnien och Polen som har Rumänien och Sverige kvar att möta i november. 

Bosnien lyckades ganska orättvist få med sig en pinne senast i mötet med Sverige i Zenica. Skapade futtiga 0,11 i xG. Underbarnet Kerim Alajbegovićs inlägg gick hela vägen i mål efter att Nikola Katić missat sin nick. Defensivt hade balkangänget svårt att få grepp om Viktor Gyökeres medan Sead Kolašinac låg som en igel på Alexander Bernhardsson, men klarade sig otroligt nog utan varning. 

Poängen gör att Bosnien fortsatt är bra med i kampen om direktuppflyttning till Liga A då man tidigare vunnit mot Rumänien och kryssat borta mot dagens motståndare. 

Legenden Edin Džeko valde att lägga ned landslagskarriären i samband med matchen mot Sverige och efter 152 matcher i drakdressen får yngre förmågor ta över. Just i anfallsväg är det lite tunt med talanger (Samed Baždar undantag) men i försvaret och på mittfältet finns det gott om nya spännande spelare som Arjan Malić, Zinedin Smajlović, Tarik Muharemović, Ermin Mahmić, Benjamin Tahirović, Nail Omerović och Esmir Bajraktarević för att peka ut några förutom Kerim Alajbegović som redan nämnts. 

Målis Salko Hamzić (20 år) också intressant och gjorde debut senast i skadade Nikola Vasilj frånvaro. Amar Dedić, Adrian Leon Barišić, Nidal Čelik och Kenan Busuladžić fick också lämna återbud pga skador. 

Får se om förbundskapten Sergej Barbarez möblerar om i startelvan eller om merparten från Sverige-matchen får fortsatt förtroende. Martin Zlomislić kan få vakta målet även om Salko Hamzić gjorde en stabil insats i sin debut. Framåt är Haris Tabaković favorit att ersätta Edin Džeko och på mitten kan Ivan Šunjić ta Armin Gigović plats bredvid Ivan Bašić. 

Lewandowski större avbräck än Džeko, 1X spelas i Zenica

Polen fick en rejäl urladdning mot Rumänien i senaste matchen och vann med hela 6-0 inför en lyrisk publik i Warszawa. Medan Bosniens anfallslegendar Edin Džeko gick mållös från sin avskedsmatch så satte Polens dito Robert Lewandowski tre strutar och blev matchens lirare mot Rumänien. Dock plockade han även en ostskiva och är avstängd här något som så klart kommer bli kännbart för Jan Urbans mannar. 

Nu var det inte bara Lewandowski som den schweiziske domaren varnade utan redan efter 22 minuter visade han ut den rumänske backen Radu Dragusin som lite lätt knuffade omkull Lewandowski i straffområdet. Tycker straff och gult kort hade varit mer fair både för "Tricolorii" och matchen i stort. Skillnad om Dragusin hade kört över sin motståndare och försökt skada, men nu en lätt knuff som minst hälften av världens domare hade friat. Efter 1-0 i paus var det proppen ur i andra akten och ett uppgivet Rumänien släppte in fyra bollar på 20 minuter innan "Lewa" fullbordade sitt hattrick i slutet av matchen. 

Det var dock Polens första vinst i denna upplaga av Nations League då man innan kryssat hemma mot Bosnien och fått pisk på Strawberry Arena av Sverige. Så har fortfarande både Bosnien och Sverige före sig i tabellen. Ska också nämna att inbördes möten går före målskillnad om två lag hamnar på samma poäng. 

Räknar inte heller med att polske förbundskaptenen Jan Urban gör några stora förändringar i startelvan men avstängde Lewandowski behöver ersättas och då är det ynglingen Oskar Pietuszewski eller lite mer rutinerade Mateusz Żukowski som står först i kö. Kan också bli så att man flyttar fram Karol Świderski på topp och tar in Michał Skóraś på kanten. 

Lite märkligt att bolagen inte har koll på att Lewandowski är avstängd och redan tillbaka i klubblaget Chicago Fire. Så i skrivande stund är Polen rätt klara favoriter att vinna matchen, men det lär nog ändras när de kommer på att Polen saknar sin superstjärna. Tycker det är mer kännbart att Polen saknar "Lewa" än att Bosnien inte längre har Edin Džeko att tillgå. Sedan om vi också väger in hemmafavör så blir spelet att Bosnien vinner eller kryssar till 1,64 hos 1X2 dagens spel. 

Lägger även en TV-peng på att Kerim Alajbegović skjuter minst ett skott på mål till 1,68 hos samma bolag. Fixat linan i de tre tidigare Nations League kamperna och är nu trots sin unga ålder Bosniens stora hopp framåt.   

This is the stats tab
This is the post tip