Två formstarka lag med häng på Allsvenskan!
Senaste möten
HIF - Brage 1-1
HIF - Brage 2-0
Brage - HIF 1-0
Superettan
5. Helsingborg 19 9 6 4 27:19 8 33
6. Brage 19 9 5 5 25:14 11 32
Brage hemma
9 6 2 1 16:5 11 20
Formen
V, V, V, O, V
Senaste matcher
Degerfors - Brage 1-1
Frodig - Weilid, Zetterström, Ågren, Redenstrand - Arvidsson, Bergren, Sletsjoe, Tot Wikström - Camoes, Muhsin
Enskede - Brage 1-2 (efter förlängning, Svenska Cupen)
HIF borta
9 6 1 2 17:10 7 19
Formen
V, V, O, V, V
Senaste matcher
Skövde - Helsingborg 1-3
Joelsson - Örn, Birkfeldt, Nilsson, Olsson - Loeper, Kjellnäs, Gigovic, Svanbäck - Acquah, Silverholt
Herrestads - Helsingborg 0-2 (Svenska Cupen)
Tror på mål
Två lag som mår väldigt bra just nu i Superettan. Att Brage har häng på toppen, det var för mig ingen överraskning. Laget kändes stabilt från början av säsongen och man har även fått in en smart spetsvärvning i Muhsin vilket gör att man har ett ruggigt anfallspar nu med honom och Camoes. Formen är riktigt fin med fyra raka utan torsk i ligan. 2-0 mot ÖSK hemma, Öster borta och Skövde hemma. Innan man kryssade 1-1 borta mot Degen, även det starkt mot en toppkonkurrent. Brage har GO och jag kan definitivt se dem vinna den här matchen i nuvarande form.
Likaså kan jag se HIF vinna den. Ett lag som jag bland många räknade bort från toppstriden, men som hittat en otrolig formkurva efter sommaren. Det tämligen unga laget sitter verkligen ihop och coach Saarenpää ska ha en eloge att han fått ihop det. HIF har pratat om att man egentligen inte tänkt sig slåss i toppen i år så det här är verkligen en bonus och ett jäkla drag i föreningen som inte ens de själva hade räknat med. HIF har sex raka utan förlust och vunnit fem av dessa. Kommer från en trepoängare borta mot Skövde (3-1) och både Brage och HIF avancerade i cupen mot lag från lägre nivå. Brage tvingades dock till förlängning innan man kunde besegra division 2-laget Enskede. Dock så var det en rätt roterad elva så jag tror inte att slitage är någon större faktor här.
Jag tror vi får se två lag med självförtroende och som båda har häng på allsvensk plats - därav kommer de att gå för tre poäng och mitt tips blir målspel snarare än vilka som tar hem matchen.
SPELTIPS
Jag spelar båda lagen gör mål till 1.73 hos Hajper (2/5 units)
Vad tror ni?
@lellesandahl på twitter