Chilenska mesta mästarna Colo Colo ångar på mot sin 35e (!) ligatitel.

De leder ligan 14 poäng före tvåan Universidad Catolica med 8 matcher kvar att spela. De är inför den här matchen obesegrade i 14 raka matcher och har spetsat? till truppen efter VM genom att hämta in Vozinha till målvaktspositionen.

Vozinha har jobbat under en längre period med att komma i matchform och debuterade för någon vecka sedan i chilenska cupen. I den senaste ligamatchen fick han chansen från start istället för unge, och för stunden ifrågasatte, målvakten Maureira. Vozinha gjorde då en godkänd match och nu menar medier på att han kommer att fortsätta starta i ligan. Rätt beslut IMO då Maureira kostat en del baklängesmål den senaste månaden.

Colo Colo får till den här matchen tillbaka ordinarie försvararna Villagra och Sosa som var avstängda senast mot Huachipato vilket givetvis stärker upp deras redan solida defensiv ytterligare.

Några som missar den här matchen är Arturo Vidal och Javier Correa då bägge är avstängda.

Vidal har under säsongen sadlat om till mittback och passar väl in där då Colo Colo vill ha bolltrygga försvarare och står högt med backlinjen. Detta är ett tungt avbräck på så sätt att han är en ledare, men rent kvalitetmässigt finns nyförvärvet Ivan Roman på plats att ersätta. Ivan Roman är en spelskicklig och talangfull back, en naturlig mittback som givetvis håller högre klass än Vidal, rent defensivt dvs.

Javier Correa är Colo Colos bästa målskytt och givetvis en nyckelspelare framåt. Maximiliano Romero har ersatt honom bra men han är inte riktigt lika klinisk som sin landsman.

Deportes Concepcion är svåra att bryta ner

Motståndarna Deportes Concepcion är nykomlingar i årets Primera.

De har efter en ruskigt svag säsongsinledning vaknat till liv och var fram tills den senaste omgången obesegrade i 7 raka ligamatcher (6-1-0) innan man stötte på patrull mot Audax Italiano. Man förlorade den matchen med 0-1 på sin hemmaborg i en match som man dominerade och verkligen förtjänade att vinna.

Deportes Concepcion styrka ligger framförallt i det defensiva och man är idag ett av de mest svårnötta lagen i ligan. Tittar vi närmre på de 7 senaste matcherna så har D Concepcion nästlägst xGA i ligan trots att man stött på tämligen bra motstånd. De har dessutom hållit nollan i 5 av dessa.

Colo Colo är ruskigt bra men med tanke på att man förstärkt på målvaktspositionen och saknar två offensivt viktiga spelare, ja jag menar även mittbacken Vidal, så tror jag att Deportes Concepcion kommer att kunna freda sig någorlunda.

Under 3.0 mål spelas @ 1.78 med 1U hos bet365 .

Jag plockar även Colo Colo + Under 4.5 mål i en Betbuilder med 1U till 1.77 hos Dbet .


Vamos!

This is the stats tab
This is the post tip