Chilenska mesta mästarna Colo Colo skeppade efter en svag säsong iväg många utav sina nyckelspelare. På grund av en ansträngd ekonomi fick i princip alla spelare som kunde generera en väsentlig andel pengar, och högavlönade föredettingar, OK att söka sig vidare mot nya äventyr.
Lagkaptenen Pavez och ytterbacken OPazo fick lämna bakvägen. Talangerna och nyckelspelarna Lucas Cepeda (Elche), VIcente Pizarro (Rosario) och Alan Saldivia (Vasco) såldes alla vidare till "större" klubbar för att Colo Colo skulle kunna inkassera stålar då de närmade sig kontraktsslut.
På det stora hela kan man sammanfatta att ledningen skötte det hela uselt. Det fanns större bud på spelarna i ett tidigare skede som man valde att avstå samtidigt som vissa kontraktsförlängningar sköts upp för länge tills det helt enkelt blev för sent då intresset blivit för stort utifrån.
Den usla planeringen resulterade i att vi i år får se det minst namnstarka Colo Colo-truppen på väldigt länge. Klubben har dock, trots dessa bakslag, tidigt kunna etablera sig i toppen vilket säger mer om tränaren Ortiz taktiska skicklighet och ligans allmänna tillstånd än spelarnas egentliga kvalitet.
Målsnåla Colo Colo
Argentinske tränaren Fernando Ortiz ser ut att ha byggt ett starkt kollektiv. Det glänser inte om Colo Colo längre, i varje fall inte med deras mått mätt, men nog tusan vinner de sina matcher samtidigt som de släpper in minst mål i ligan. XGA-ligan? Totalslakt gentemot resten av fältet bortsett från Universidad de Chile som ligger strax efter.
Det finns viss hopp inför det som komma skall då fjolårets skyttekung missat stora delar av säsongen. Det finns således potential att krydda det ramstarka försvaret med en del mål, men det förutsätter också att 33-åriga Javier Correa hittar tillbaka till storformen, en form som han inte alls såg ut att vara i närheten av innan han blev skadad.
På hemmaplan imponerar Colo Colo och de dominerar ofta matcherna samtidigt som de skapar en hel del. De har trots det bara mäktat med 5 mål framåt på 4 hemmamatcher, men har å andra sidan bara släppt in 1.
På lördag kommer Palestino på besök. Palestino deltar just nu i Copa Sudamericana där de fortsatt jagar sin första 3-poängare. De förlorade tidigare i veckan med 0-2 hemma mot Torque, en match som man på förhand borde vinna.
Det är som bekant ruggigt tuft att slåss på två fronter i Sydamerika då Copa Sudamericana och Copa Libertadores-matcher brukar vara extremt fysiskt krävande.
Vidare så saknar Palestino sin skyttekung Nelson da Silva, utvisad senast, som står på 5 + 1 i ligan.
Mycket pekar på en stabil hemmaseger för hemmastarka Colo Colo. Palestino bör vara aningen slitna samtidigt som Nelson da Silvas avstängning blir högst kännbart.
Colo Colo vinst spelas @ 1.72 med 1U hos 1X2 .
Under 2.5 mål spelas @ 1.90 med 1U hos bet365 .
Vamos!