Danmark fortsätter att göra det Sverige inte gör - imponera. Här är mitt speltips mot Grekland.
GRUPP C
1. Denmark 3 2 1 0 9:0 9 7
2. Scotland 3 2 1 0 5:1 4 7
3. Greece 3 1 0 2 6:7 -1 3
4. Belarus 3 0 0 3 1:13 -1 2 0
Danmark - Skottland 0-0
Grekland - Danmark 0-3
Belarus - Danmark 0-6
Grekland - Belarus 5-1
Grekland - Danmark 0-3
Skottland - Grekland 3-1
Preliminära elvor (Sportsmole)
Denmark possible starting lineup:
Schmeichel; Christensen, Andersen, Vestergaard; Maehle, Norgaard, Hjulmand, Dorgu; Dreyer, Damsgaard; Hojlund
Greece possible starting lineup:
Tzolakis; Vagiannidis, Mavropanos, Koulierakis, Tsimikas; Zafeiris, Kourbelis; Karetsas, Bakasetas, Tzolis; Ioannidis
Danmark högmotiverat
Danskarna fick till en fullträff borta mot Belarus med hela 6-0 med sig hem till Parken i Köpenhamn - där kvällens match mot Grekland utspelar sig. Det var viktigt med tanke på målskillnad som kan komma att bli viktig då Skottland står på samma poäng i gruppen. Danmark är naturlig favorit i den här gruppen sett till deras världsranking (20) men Skottland är dem hack i häl som sagt så det går inte att slappna av i någon match innan detta är över.
Grekland mötte förstås just Skottland i denna fyrmannagrupp och föll klart med 3-1 på bortagräs. Jag tycker inte att den grekiska generationen spelare vi har nu är i närheten av det klassiska lag som gick hela vägen 2004. Det landslaget kallades för övrigt för "piraterna" på hemmaplan vilket var ett väldigt målande smeknamn för sättet man vann mästerskapet på. Med det sagt så tror jag att Höjlund och grabbarna kommer att vara för bra för Grekland i kväll. Inte minst med tanke på att Danmark är hungriga på mer.
Jag ser den matchbild framför mig där Grekland prioriterar organisation och att växa in i matchen men om Danmark väl får hål och gör 1-0 så kan det bli en rätt enkel seger tror jag när Grekland måste öppna upp sig.
SPELTIPS
Jag spelar en Betbuilder med Danmark att vinna och under 4.5 mål till 1.92 hos Bethard (2/5 units)
Vad tror ni?
@lellesandahl på twitter