Falkenberg välkomnar Helsingborg på tisdagen.
Mitt speltips: Falkenberg gör över 1,5 mål. Spelet sitter om "Falken" gör minst två mål, spelar ingen roll hur många HIF gör.
Helsingborg har släppt in rätt så sjuka 29 mål på 14 spelade matcher i Superettan. Om vi inkluderar cupspelet så släppte de nio på tre mot Elfsborg, Sirius och Sundsvall. I nio av 14 matcher har de släppt in två eller fler.
Som många har koll på tog de in skotten Stevie Grieve inför säsongen. Skotten spelar en rätt så galen fotboll med en hel del risk. Ingen som nöjer sig med en poäng, går alltid för det. Såg inte deras friendly mot danska AB 1889, men föll tydligen rättvist med 2-0 och enligt rapporterna var det savgt.
Här har Helsingborg ett rätt kännbart avbräck då Gigovic (startat allt och gjort fem mål) är avstängd.
Falkenberg outsider i uppflyttningskampen?
Falkenberg gick starkt på våren. Gediget lagbygge som säkert är med in i mål i kampen om uppflyttning. Gjorde minst två mål i nio av 14 matcher under vårsäsongen, 28 mål på 14 matcher. Bara Varberg är bättre med 32 gjorda.
Skadeläget ska vara okej, hade ett par spelare som stod över genrepet men är med i truppen.
Jag tror det här kan bli en rätt så svängig och målrik match. Om två mål av Falkenberg räcker till seger är alltid osäkert när Helsingborg står för motståndet. Men kan absolut se att hemmalaget kommer få sina chanser här och känns klart troligt att de får chanser nog till minst två mål framåt.
Speltips: Falkenberg över 1,5 mål