Djurgården återstartar Allsvenskan mot BK Häcken. 
Mitt speltips: Djurgården gör över 1,5 mål i matchen. Spelet sitter om DIF gör minst två mål, spelar ingen roll hur många mål Häcken gör. Väljer det spelet snarare än rak seger eller något hcp då jag tror på en målrik match som kan sluta hursom. 

Tuffa avbräck för BK Häcken kontra vårsäsongen:
- Silas Andersen är såld. Ersättaren Hestnes är inte spelklar än. 
- Layounis kontrakt har gått ut. 
- Agbonifos lån har tagit slut. 

Innebär att en del offensiv spets är borta, men även Silas bollvinnande och huvudspel. Dansken har varit en ledare för det här laget och jag tror han kommer saknas rejält. Ska inte dra alltför stora växlar av en träningsmatch, men förlorade med 4-1 mot Bajen under uppehållet med i stort sett ordinarie lag. 

Under vårsäsongen släppte Häcken in två eller fler mål mot Bajen, Malmö FF, BP och Sirius. Generellt klarade de bättre lagen alltså av att såra Häcken. Håller Djurgården i den kategorin av lag. Visserligen en nolla mot Mjällby, men fick den matchen i helt rätt läge ett par dagar efter Mjällbys cupseger. 

Även Djurgården har gjort saker under sommaruppehållet. Sålde Anderson till dansga AGF Århus. Inför säsongen skulle han vara en av de ledande spelarna och lagets kanske viktigaste spelare. Men var en del skadad under våren och Djurgården var faktiskt bättre utan honom. Mycket tack vare att Hegland tog stora kliv och de tampas om samma position. Så jag ser inte det som ett stort avbräck konstigt nog.Tror snarare att det kan vara rätt så positivt för truppen att det blir lite lugn och ro, var mycket stök runt honom med märkliga uttalanden och så vidare. Bra spelare, absolut. Men var något som skavde där. 

Jag tycker Djurgården såg bra ut stora delar under våren. Avslutade svagt mot BP, men annars spelade de generellt bra och jag tycker de förtjänade mer poäng än de tog. Bra och bred offensiv med Hegland, Lien, Åslund, Fallenius, Okkels, Finndell m.fl. Truppläget ska vara bra. 

Tror DIF kommer göra det bra härifrån in i mål. Min känsla är att det är en hel del positiva förändringar runt klubben och jag ser laget utmana om europaplatser. Tuff match mot ett vasst hemmalag, inte givet att de vinner den. Men tror det kan bli en sevärd historira där lagen byter chanser med varandra och ser bra chans för att DIF gör minst två mål. 

Speltips: Djurgården över 1,5 mål 

This is the stats tab
This is the post tip