Speltips: Oliver McBurnie över 0,5 skott på mål @ 1,64 - Expekt -
Första play-off mötet mellan Premier League drömmande Hull och Millwall.
Millwall var så när på att fixa direktuppflyttning men var till slut en poäng och ganska många mål från Ipswich som ska spela i högsta ligan tillsammans med Coventry till hösten. Tre pinnar bakom Millwall kom Southampton och Middlesbrough som också dem båda gjorde klart fler mål än Millwall under grundserien.
Millwall känner nog sig rätt trygga med att inleda på bortaplan då lejonen var det lag som röt högst av alla på främmande mark. 11 vinster, 8 oavgjorda och bara 4 förluster på 23 resor är starka papper. Dagsformen fin med fem raka utan förlust och om vi ser på ett lite längre tidsperiod så har man endast torskat två av de tretton senaste.
Nya Zeelands landslagskeeper Max Crocombe vaktade målet första delen av säsongen men sedan årsskiftet är det Sunderland-lånet Anthony Patterson som haft vantarna. Så det känns stabilt på den fronten. I försvarslinjen har Caleb Taylor missat de två senaste och det är så klart inte optimalt om han ej kan medverka här. Tristan Crama duger bra som mittback men lämnar då över högerbackssysslan till Ryan Leonard som har passerat bäst före datum. På andra kanten är Joe Bryan borta, så Zak Sturge är rätt given på vänsterbacken för stunden. Kapten Jake Cooper dock den sammanhållande länken i försvaret och han får inte gå sönder.
På mitten plockade man in Barry Bannan från Sheffield Wednesday under januari-fönstret och även om han hunnit bli 36 år så kan det visa sig ett klokt beslut då det är en ledare och pådrivare både på och utanför planen. När det gäller kvalitet och framtid så tänker vi främst på Femi Azeez som gjort 11 mål och 7 assist så här långt från sin mittfältsposition. Vill också nämna Camiel Neghli som verkar ha prickat toppformen lagom till kvalet och förväntas ta plats strax bakom spetsanfallaren Mihailo Ivanovic.
Sen test på Josh Coburn som normalt bildar anfallspar med Ivanovic. Övriga som är skadade i Millwall är Benicio Baker, Massimo Luongo och Daniel Kelly. Hade Alfie Doughty tillbaka senast efter nio matcher vid sidan pga vadskada, så det ger i alla fall lite fler alternativ på mittfältet för manager Alex Neil.
McBurnie är Hulls hopp i jakten på play-off final
Hull knep sista play-off platsen, precis framför nosen på Wrexham, genom vinst i sista omgången mot Norwich. Innan den segern hade tigrarna varit tama värre med sex raka utan trepoängare. Får skicka en chokladask till Middlesbrough som kryssade mot Wrexham i sista omgången och därmed gav Hull en hjälpande tass.
På hemmaplan var Hull seriens åttonde bästa lag med 11-5-7 på 23 fighter. 35-34 i målskillnad inte så bra, men nu behövdes det inte avgöras i någon målaffär som tur var för Hull.
Även Hull valde att värva rutinerade namn i vinter-fönstret. Paddy McNair (San Diego FC) och Kieran Dowell (Glasgow Rangers) plockades in för att stärka upp mittfältet.
Det är dock en annan erfaren pjäs som varit huvudanledningen till play-off platsen. Anfallaren Oliver McBurnie bidrog med 17 mål och 7 assist och hade endast Swanseas Zan Vipotek framför sig i skytteligan. Tillsammans med Leeds-lånet Joe Gelhardt bildade han ligans giftigaste anfall. Bakom duon finns också duglige Kyle Joseph som gjort det stundtals bra när han väl fått chansen.
Försvaret och mittfältet håller dock inte lika hög klass som anfallet och det är väl därför som det var på håret att man missade play-off. Ivor Pandur helt ok mellan stolparna och fått vara med i landslaget (Kroatien) men inte debuterat ännu.
Sen test på John Egan som förhoppningsvis inte behöver göra backkollegan Cody Drameh sällskap på läktaren. Mittfältsduon Eliot Matazo & Amir Hadziahmetovic out men Regan Slater kunde starta senast efter två inhopp efter skadefrånvaro på tre matcher.
Känns som att Hull behöver ta poäng, helst vinna hemma för att ha en rimlig chans att gå till play-off final. Visst vann lagen på bortaplan med 3-1 (Hull i London och Millwall i Hull) under säsongen men nu när det är vinna eller försvinna finns det inte mycket utrymme för misstag och då är "poäng" hemma näst intill ett måste. Den som ska göra det för Sergej Jakirovic manskap är Oli McBurnie som är tuff ofta hänsynslös både mot sig själv och motspelarna. En jätte i luften men kan även måla med fötterna. Förste straffskytt dessutom, så när vi får 1,64 i odds på att han träffar mål (minst) en gång i matchen känns det fint att testa då skotten fixat linan i de fem senaste.
Kommer även testa ett hörnspel. Över 9,5 hörnor ger runt 1,60 i odds men vi får lite högre odds på dubbeln Hull över 3,5 hörnor + Millwall över 3,5 hörnor och det är alltså två hörnor mindre. Okej att båda lagen nu måste bidra men det är två lag som ofta både gör och släpper till en hel del hörnsparkar.