Speltips: Irland vinna matchen @ 1,71 - Dbet -

Vänskapslandskamp mellan Irland och Qatar på Aviva Stadium i Dublin.

Eire tog tio poäng i VM-kvalet och slutade tvåa bakom gruppfavoriten Portugal. Inledde svagt med kryss hemma mot Ungern och bortaförluster mot Armenien och Portugal. Tog sig sedan i kragen och avslutade med tre raka vinster där Armenien och Portugal fick på nöten i Dublin och kunde även vinna borta mot Ungern efter sent segermål i 90+6.

Andraplatsen i kvalgruppen gav play-off där Tjeckien väntade i Prag. Fick både straff och ett självmål tidigt i matchen och hade tvåmålsledning fram till att tjeckerna också fick en elvametersspark i 27e minuten. Lade sig sedan på defensiven i andra akten och höll så när på att freda sin bur, men fyra minuter från full tid tvingades Caoimhín Kelleher att kapitulera. Inga mål i förlängningen och i efterföljande straffdrama blev det Finn Azez och Alan Browne som fick bära hundhuvudena då duon inte kunde förvalta sina straffar i mål. Så VM ses på TV för invånarna på den gröna ön.

Islänningen Heimir Hallgrímsson dock kvar på förbundskaptensposten och det känns som rätt beslut. Ska inte få foten för att marginalerna var emot denna gång utan ska få jobba med teamet som han fick med Island efter att Lasse Lagerbäck lämnat över till sin tidigare assistent.

Här får Hallgrimsson jobba med mestadels orutinerat material. Caoimhín Kelleher, Nathan Collins och Troy Parrott är stjärnorna som finns med denna gång. I övrigt mycket nytt och hela åtta debutanter med i truppen. Körde tidigare under månaden över Grenada (5-0) i soliga Murcia men det kändes nog mer som lek än allvar då Irland hade 37-2 i skott, 12-1 i hörnor och 5,73 mot 0,09 i xG för att nämna några stats.

En som i alla fall kommer minnas matchen med glädje är Lincolns anfallare Jack Moylan som drog dit ett hattrick i sin landslagsdebut. Sheffield Uniteds Tom Cannon hoppade in i halvtid och målade dubbelt. Han är ej med denna gång och inte heller Adam Idah, Sammie Szmodics eller Evan Ferguson bland anfallarna.

Några andra kända namn som vilas är Ryan Manning, Callum O'Dowda, Alan Browne, Finn Azez och Josh Cullen. Så upp till dem som nu får chansen att visa upp sig från sin bästa sida!

Irland vinner hemma på ön mot ett formsvagt Qatar

Qatar tog sig till VM genom en väldigt massa kvalrundor där man till slut löste biljetten tack vare kryss mot Oman och seger över Förenade Arabemiraten i fjärde steget. Så trots att man inte slutade bättre än fyra i tredje rundan fick man alltså chansen (och tog den) att sparka boll i Nordamerika under sommaren.

Lirade FIFA Arab Cup under vintern och det gick inget vidare. Förluster mot Palestina och Tunisien samt kryss mot Syrien gjorde att man slutade sist i gruppen och där fanns inga livlinor som kunde rädda laget.

Har fått Schweiz, Bosnien och värdnationen Kanada på sin lott i VM och det känns övermäktigt oljeriket och dess förbundskapten Julen Lopetegui som väl kommer leda laget även om det skulle bli storstryk här?

Till skillnad mot Irland så har spanjoren de flesta av sina ordinarie pjäser med i truppen. Några gamla rävar är utanför men det finns ändå gott om rutin med gubbar som Pedro Miguel, Lucas Mendes, Ahmed Fathy, Abdulaziz Hatem, Ahmed Alaaeldin och kapten Hassan Al-Haydos som samtliga passerat 30 år med råge. Även offensive stjärnan "Alaa" har hunnit bli 33 år och gör nog sitt sista mästerskap. 

Rutin i all ära men frågan är hur det står till med snabbheten och fysen på dessa till åldern komna herrar.

Tror Qatar får svårt här om Irland har Troy Parrott på spelhumör. Han kan på egen hand sänka betydligt tuffare motstånd än lilla ökenlandet. Inte heller lätt att överlista Caoimhín Kelleher i målet så det blir nog till att jobba för att hålla nere siffrorna och sedan ladda upp inför VM mot El Salvador 6/6 för Qatar.

Testar Irland att gå segrande ur striden till 1,71 hos Dbet och kör även en TV-peng på Jack Moylan som målskytt hos bet365 till 3,00 i odds.

This is the stats tab
This is the post tip