Speltips: KuPS vinna matchen @ 1,62 - 1X2 -
Slutspelsmatch i finländska Veikkausliiga där hemmalaget KuPS går en kamp mot Inter om guldet medan gästande Oulu är fast i botten.
Som nämnt i tidigare rekar är jag inget fan av mästerskapsslutspel / nedflyttningsgrupp utan tycker det ska vara en rak serie där de lag som är sist åker ur och laget som slutar först vinner titeln. Hade så varit fallet i vårt östra grannland hade KuPS kunnat utropa sig guldmakare, för teamet från Kuopio plockade nämligen hem grundserien, en pinne före Inter från Åbo trots noll poäng i de två sista matcherna. Föll mot just Inter i sista omgången.
Två kryss och en seger i mästerskapsserien gör att man står på samma poäng som Åbo-grabbarna som väl är det enda manskapet som ska kunna utmana då huvudstadslagen HJK och Gnistan är sex respektive sju poäng efter ledarduon.
KuPS har Conference League-spel att se fram mot till hösten där man lottats mot Trabzonspor (Turkiet), Borac Banja Luka (Bosnien), Gent (Belgien), Braga (Portugal), CSKA Sofia (Bulgarien) och Nordsjälland från Danmark. På pappret tuffa matcher och har svårt att se KuPS hamna bland dem 24 första för vidare-spel, om samtliga 36 team tar turneringen på allvar.
Tappade under sommaren stjärnorna Otto Ruoppi (m, Mainz) och Mohamed Toure (Viktoria Plzen, a) men fick in rätt bra ersättare i Tommi Jyry (Petrolul) och Piotr Parzyszek (Pakhtakor FC).
För svenskt vidkommande finns Gustav Engvall i truppen men han har precis som Parzyszek missat de två senaste så vi får se om någon av dem båda anfallarna kan medverka här.
Försvararen Saku Heiskanen & anfallaren Bob Armah också osäkra till spel medan Jaime Moreno varit på landslagsuppdrag för Nicaragua (mål både mot Dominikanska Republiken och Curacao) och kan komma att vila / inleda på bänken.
KuPS jagar guld medan Oulu bara ska spela av säsongen
Oulu tog sig med knapp marginal till mästerskapsslutspel, men kunde hålla både TPS och Lahti bakom sig genom fyra poäng på de sista två omgångarna. I själva finalspelet har Uleåborgsklubben inlett med tre raka nederlag och det är framför allt framåt som Mikko Isokangas mannar är tama.
Gjorde bara 25 mål på 22 matcher i grundserien och har 1-4 i målskillnad på de tre första i slutspelet. Kommer som det ser ut att få tampas med VPS om att inte sluta jumbo i gruppen. Får ändå vara nöjda med att tagit sig till mästerskapsgruppen då det förra säsongen gick betydligt sämre och fick kämpa för nytt kontrakt i nedflyttningstabellen.
Under sommaren gick talangfulle mittfältaren Julius Korkko till Horsens medan anfallaren Abdoulaye Kone kritade på för Westerlo. Markus Arsalo (SJK) & Camilo Triana (Academica) har ersatt. Fick även in tidigare landslagsmannen Roope Riski på lån från Ilves, men han har så här långt inte visa något extra och står fortfarande på noll mål för sin nya klubb.
Ex-Helsingborgaren Rasmus Karjalainen har också blött krut i bössan för stunden medan Lamine Ghezali inte ens var med i truppen senast så stora problem framåt för "Laivastonsiniset". Så stabile målisen Miguel Santos kommer få jobba hårt här tillsammans med sin backlinje för att försöka ta med sig poäng hem.
Adramane Cassama har varit med Guinea-Bissaus landslag men bör vara redo att medverka.
KuPS har ett guld att spela för, lirar på hemmaplan och innehar en betydligt bättre trupp. Bör kunna hålla nollan mot ett Oulu som befinner sig i botten och har väldigt svårt att näta, men framför allt behöver det bli tre poäng för att hemmalaget ska hålla jämna steg med Inter som spelade match under onsdagen. 1,62 är inget jätteodds men 1X2 ligger i alla fall över 1,60 medan konkurrerande bolag har ettan till runt 1,55. 2-0?