Det har blivit dags för final i Coupe de France! Matchen spelas mellan ett Lens som utmanat om ligatiteln och ett Nice som kämpar för sin överlevnad i Ligue 1. Kontrasterna mellan lagen är stora inför denna avgörande drabbning.

Lens har haft en stark säsong och slutade tvåa i ligan, endast sex poäng bakom PSG. Laget har visat upp en imponerande offensiv kraft. De är det enda laget i ligan med tre spelare som gjort tvåsiffrigt antal mål: Wesley Said, Odsonne Edouard och Florian Thauvin. Vägen till finalen har varit övertygande, med en semifinalseger mot Toulouse.

I min bok kliver Lens in som klara favoriter. Deras anfallsspel är välorganiserat och snittar nästan två mål per match i ligan. Även om truppen saknar några spelare finns det tillräckligt med kvalitet för att kompensera. Motivationen att säkra klubbens första cuptitel bör vara på topp.

För Nice är situationen en helt annan. De slutade på en sextondeplats i Ligue 1 och står inför ett avgörande kvalspel mot Saint-Étienne. Detta kval inleds bara fyra dagar efter finalen. Formen är svag, vilket 0-0-matchen mot redan nedflyttade Metz i sista ligaomgången tydligt visade. De har bara vunnit två av sina senaste 18 ligamatcher.

Det är svårt att se hur Nice ska kunna ha fullt fokus på den här matchen. Nedflyttningskvalet är utan tvekan viktigare för klubbens framtid. Laget har haft stora defensiva problem under säsongen och släppt in 60 mål i ligan. Deras väg till finalen har inte varit spikrak, och deras underliggande statistik är inte övertygande.

Lens vinner med marginal

Jag tycker att förutsättningarna talar sitt tydliga språk. Lens har haft en stark säsong och kan fokusera helt på att vinna en historisk titel. Nice har tankarna på annat håll med ett ödesdigert kvalspel som väntar runt hörnet. Lens offensiva kapacitet är betydande, med 16 matcher under säsongen där de gjort tre eller fler mål. De möter ett av ligans sämre försvar. Jag väljer därför att spela Lens -1.0 asiatiskt handikapp till oddset 1.87. Spelet innebär vinst om Lens vinner med minst två mål och pengarna tillbaka vid en uddamålsseger.

This is the stats tab
This is the post tip