Speltips: BLGM & Över 2,5 mål till 1.81 hos Quick Betting.
—
Klassikermöte i Allsvenskan under måndagen när Malmö FF tar emot AIK!
Hemmalaget Malmö har en period bakom sig som är väldigt svårtolkad. Förluster och segrar har gått om vartannat den under en dryg månad, och man har haft väldigt svårt att få någon jämnhet i prestationerna. Gaute Helstrup har försökt sätta ett nytt spelsätt och spelsystem och har väl lyckats till viss del. Bortsett från segern senast har dock försvarsspelet blivit väldigt lidande. Det har varit alldeles för öppet, framförallt bakom en högt stående backlinje.
Jag gillade dock vad jag såg av nye mittbacken Stian Gregersen. Förhoppningsvis för MFF kan det vara precis vad man behöver för att få ihop lite struktur i den där backlinjen och i den där defensiven.
Bortalaget AIK fortsätter, trots en av de digrare skadelistorna man sett, att göra resultat. Två raka derbysegrar i Allsvenskan där man klivit in som enorma underdogs i både folkmun och oddsmässigt. Det José Riveiro lyckats göra med detta AIK den här säsongen är inget annat än ruskigt imponerande, och det kommer krävas liknande saker kommande veckor.
Skadelistan har visserligen krympt med någon spelare då Thychosen och Edh är med i truppen, samt nyförvärvet Sebastian Hausner. En ny, tuff skada har dock landat då Kevin Filling väntas missa en längre tid.
Försöker bryta trenden
AIK fortsätter som sagt göra imponerande resultat, men det är inte på det gamla klassiska AIK-sättet. Defensivt släpper man fortsatt in mål, men man gör samtidigt en hel del mål framåt. Nu saknas visserligen Filling, men Linus Carlstrand finns fortsatt där.
Malmö höll sin första nolla på ett bra tag senast mot Sirius. Jag var inne på att nyförvärvet Gregersen kan bli viktig ur den aspekten, men man spelar fortfarande en fotboll som öppnar upp ytor. Precis som AIK gör. Jag tror därför att lagen kan skapa en hel del chanser på varandra genom den här matchen.
AIK har inte vunnit nere i Malmö sedan 1996, vilket är helt sjuka siffror. Jag tror dock att detta AIK känner att detta mycket väl kan vara möjligheten för att bryta den trenden, med tanke på Malmös problem och AIK:s förmåga att ställa till med skrällar. Jag räknar därför med att AIK går för det, och då bör den här matchen öppnas upp.
Överspel och att båda lagen gör mål har varit vägvinnande i AIK:s matcher den senaste tiden, och under säsongen i stort, och jag tycker att det känns korkat att gå ifrån ett vinnande koncept i just den här matchen!