Speltips: Malmö FF asian -1 till 1.70 hos Golden Bull .
—
Malmö mot Elfsborg tar plats i Svenska Cupens sista kvartsfinal under måndagen!
Hemmalaget Malmö har joggat igenom gruppspelet hittills. Man har vunnit matcherna utan att förta sig speciellt mycket, och känslan är att man sprungit runt på 2:ans växel lite. Det har roterats i startelvan, samtidigt som man hämtat sig från uttåget ur Europa League.
Känslan kring Malmö är att man på något sätt känns starkare än man gjorde under förra säsongen, speciellt offensivt. Alternativen längst fram är av en bredd man nog sällan sett tidigare.
Senast kommer Malmö från en 3-0 seger mot Västerås i den sista gruppspelsmatchen. Trots 0-0 i paus kändes det inte som det var någon fara på taket, utan Malmö kontrollerade matchen rätt bra och stängde den i andra halvlek.
Elfsborg var ett lag jag trodde rätt starkt på inför den här säsongen, men prestationerna i gruppspelet har kanske inte riktigt levt upp till de förväntningarna. Man tog slig tillslut vidare på håret efter 1-1 mot BP i sista matchen i gruppen, en match BP enligt mig var det bättre laget i. BP hade även jättelägen att vinna den matchen, men Isak Pettersson stod för en av de värre räddningarna man sett.
Jag tycker Elfsborg gjort lite märkligt transferfönster, där man har också tappat spelare som man inte riktigt ersatt. Jag saknar en direkt ersättare till både Baidoo och Qasem
Elfsborg känns inte klara
Malmö har som sagt gått igenom det här gruppspelet utan att behöva kämpa speciellt hårt för det. Man har lyckats varva igång offensiva spelare, samtidigt som man gett unga spelare chansen att visa upp sig.
Jag tror fortsatt att Elfsborg kommer gå en bra säsong till mötes, men här och nu ser jag inte hur man ska kunna störa Malmö på bortaplan.
Jag tycker som sagt att man blev rätt utspelade av BP egentligen matchen igenom, och nu ställs man mot ett motstånd som är både en och tre nivåer bättre än det.
Vissa lag kanske ser cupen lite som en försäsong, men inte Malmö. Skåningarna spelar alltid för att vinna det man ställer upp i, och kliver man in i den här matchen med rätt inställning ska man rätt komfortabelt slå ett Elfsborg som inte riktigt ser klara ut ännu.
Malmö asian -1 testas till 1.70 hos Golden Bull !