Speltips: Brighton +0,5 till 1.86 hos Dbet .

Manchester United tar emot Brighton under onsdagen i EFL-cup!

Hemmalaget Manchester United har fått en tuff start på den nya säsongen. En seger på de första fyra omgångarna, och då har man trots allt mött dubbla nykomlingar och Everton. Senast mot Manchester City fick man även en gyllene chans att ställa till med något efter Phil Fodens röda kort i första halvlek. Det slutade dock i förlust trots det, och nu har rösterna mot Carrick höjts ytterligare.

Derbyt senast mot City var såklart, med tanke på hur den utvecklade sig, en match man borde vunnit. Bättre chanser än så att slå Manchester City får man trots allt nästan inte, men det är saker som inte stämmer i United. Som vi blivit vana med.

Bortalaget Brighton har öppnat säsongen på ett fint sätt. Trots en del skador som gäckat ett gäng spelare, har man öppnat tävlingssäsongen med endast en förlust på de inledande sex matcher. Kvalet till Conference League blev tillslut en enkel historia, och i Premier League har man endast förlorat mot Chelsea med uddamålet än så länge.

Fabian Hurzeler har lyckats börja ta nästa steg med detta Brighton, äntligen. Åtminstone än så länge den här säsongen. Vi får se hur den utvecklar sig, men hittills gillar jag verkligen det jag ser från "The Seagulls".

För stor favorit

Jag kände aldrig riktigt att Uniteds beslut att behålla Michael Carrick var det rätta, och känslan är att den känslan blir mer och mer korrekt. Utöver Carrick är dock Uniteds trupp heller inte riktigt på den nivån det ofta pratas om. Resultaten man gjorde under andra halvan av förra säsongen var bättre än de borde varit många gånger.

Samtidigt tycker jag att Brighton gör mycket väldigt bra. Det är en defensiv som skulle behöva stramas åt en aning, men jag gillar verkligen sättet man spelar fotboll på och jag tror definitivt att den kan skapa oreda för United.

Att United ska stå som oddsfavoriter hemma på Old Trafford köper jag, men i nuvarande läge tycker jag att cirka 1.80 är för lågt. Jag tycker nästan inte att de ska stå under 2 gånger pengarna. Formen hos Brighton är bättre, och jag tycker i allmänhet att man ser ut att vara bättre än United för tillfället.

Uniteds spetsspelare skulle kunna få till en prestation som gör att de vinner på ren kvalité, men jag tycker rätt och slätt att man är för stora oddsfavoriter för att det ska rättfärdigas. Brighton +0,5 testas till 1.86 hos Dbet !

This is the stats tab
This is the post tip