Det mexikanska landslaget gör nu i helgen sin första match under sin nye förbundskapten efter att tränaren Javier Aguirre avgått efter det senaste världsmästerskapet. Hans tredje (!) sejour i det mexikanska landslaget varade den här gången i två år och den mexikanske tränaren tog så sent som nu i dagarna över ett Valencia i kris.
Det mexikanska fotbollsförbundet har valt en ny väg inför det som kommer framöver på så sätt att de gått ifrån att plockat in rutinerade/tunga namn, alternativt tränare som skördat stora framgångar i den mexikanska ligan, till att satsa på en gammal (nåja) mexikansk legendar. Legendaren? Orutinerade Rafa Marquez!
Rafa Marquez har inga vidare tyngre uppdrag bakom sig utan hans enda uppdrag med en "seniortrupp" var i Barcelona B mellan 2022 och 2024. Marquez försökte upprätthålla ett Barcatänk och förespråkar sedan dess en offensiv fotboll.
Marquez har inför hans första landslagssamling sagt att han vill att Mexiko ska styra matcher, vara offensiva och spela en underhållande fotboll. Det är åtminstone på pappret en väldigt annorlunda approach än den hans föregångare Javier Aguirre hade.
Mexikos usla historik
Mexiko och Colombia är givetvis två landslag jag har väldigt bra koll på och som jag ofta rekar spel på. Vid en snabb anblick noterar vi flera tunga bortfall hos bägge lagen.
I Marquez annonserade landslagstrupp saknas Julian Quiñones, Raul Jimenez och Edson Alvarez av diverse anledningar. Dvs tre oerhört tunga och viktiga pjäser out. Nu i dagarna åkte Cesar Montes hem från landslagssamlingen pga skada medan Santiago Gimenez och Jeremy Marquez inte kunnat träna som vanligt, även de pga diverse skadekänningar.
I Colombia saknas framförallt Luis Diaz och James Rodriguez. James blir förvisso allt sämre för var dag som går men det går inte att förneka att han fyllt en viktig roll i laget då Colombia är ett av få landslag som fortfarande spelar med en klassisk tia på plan. När James inte orkat så har Quintero fått ta hans plats. Quintero har förövrigt också likt James lagt landslagsskorna på hyllan och det blir således intressant att se hur tränaren Nestor Lorenzo ställer upp nu när han tappat två spelare av snarlik men också ganska unika kvaliteter.
Ser vi till avbräcken så vill jag ändå påstå att det är Mexiko som försvagats mest här då de inte har samma bredd i truppen som det colombianska landslaget. Ett plus på Colombia-sidan.
Vidare så har Mexiko historiskt sett haft det oerhört tufft mot samtliga Sydamerikanska landslag med undantag för Peru och Bolivia. Ser vi till de 16 senaste träningsmatcherna, mot Sydamerikansk motstånd, så har Mexiko endast mäktat med 3 segrar. Det är givetvis uruselt och då är det som sagt Peru och Bolivia som man lyckats slå.
Tittar vi specifikt på matchupen Colombia vs Mexiko så har Colombia vunnit de 4 senaste matcherna mellan lagen, så det finns en tydlig fördel H2H.
Slutligen, det sista som gör att jag gillar Colombia-sidan: Marquez ska försöka sätta ett nytt spelsystem där man har mycket boll och bygger anfall med hela laget. Colombia är, som ni säkert såg i VM, livsfarliga på omställningar och jag tycker att detta är på förhand en riktigt jobbig matchup för Marquez Mexiko.
Kontinuitet, bättre trupp och inbördes är tydligt till Colombias fördel.
Notera att matchen spelas i USA, så det är väl någorlunda "halvneutralt", även om det bor fler mexare än colombianer i US and A.
Colombia draw no bet spelas @ 1.96 med 1U hos 1X2 .
Vamos!