Norrköping välkomnar BK Häcken på söndag.
Mitt speltips: Över 1,5 mål av IFK Norrköping. Spelet sitter om Peking gör två mål, slutresultatet oväsentligt.
Peking har gjort minst två mål i fem av sina sex allsvenska matcher. Enda undataget var Elfsborg borta, men det saknades inte målchanser där.
Varit svängdörrar i deras matcher där det finns bra firepower offensivt men där försvarsspel + målvakt lämnar en del övrigt att önska. Nyman har varit enormt bra hittills, men är inte ensam. Finns gott om andra poängspelare som också kan bidra.
Falk är en ung tränare som verkar vara offensivt lagd. Jag ser inget i BK Häcken som motiverar en avvikelse från den ordinarie taktiken på hemmaplan här. Bör få se ett Peking som kör här och inte packar ihop runt egen box vid ledning.
Sjukstuga i Häcken
Som alla vet har Häcken stora skadeproblem.
Hammar, Väisänen, Wembangomo och Barrett Laursen out sedan tidigare. Senast fick unge Faye utgå.
Abrahamsson och Linde målvaktsskador.
Flera av de defensiva pjäserna är out med andra ord. Släppt in två eller fler mål i 4/6 matcher. Nollan i premiären mot BP var en skäng från studsa rätt-gudarna. Senast mot Bajen kunde det blivit fler än ett insläppt mål också.
Jag tror Peking kommer ha stora möjligheter att skapa målchanser här. Den egna offensiven är bra, Häcken är ingen betongdefensiv även under optimala förutsättningar, med alla skador är de försvagade.
Speltips: IFK Norrköping att göra över 1,5 mål