Det börjar dra ihop sig i La Liga. Topp 4 har efter Barcelonas vinst i senaste El Clasico cementerats. Barcelona, Real Madrid, Villarreal och Atletico Madrid utgör topp 4 i den ordningen. Med 3 matcher kvar är det framförallt kampen om ett nytt kontrakt som lockar den neutrale tittaren då det skiljer 6 poäng mellan Levante, som ligger just nu nästsist, och Osasuna på 11e-plats. Som om det inte vore nog så skiljer det 3p mellan plats 7 till 12 vilket innebär att kampen om Europa Conference League är vidöppen!
Diego SImeones mannar har stämplat ut ur ligaspelet sedan ett par veckor tillbaka. Huvudfokus har mot slutet legat främst legat på Copa del Rey och Champions League, framförallt i samband med att en plats i topp 5 säkrats (CL-spel).
Nu när man också åkt ut ur CL så vill jag stå fast vid det jag tidigare skrivit kring att spelarnas främsta fokus numera ligger på att hålla sig skadefria och i bra form inför kommande Världsmästerskap.
Jag valde att gå emot Atletico Madrid för bara 3 dagar sedan med ovan som motivering. Den reken gick vägen då Celta Vigo kunde knipa tre viktiga poäng på Estadio Metropolitano.
Simeone fick då klara sig utan en tveksam Giuliano Simeone + ett par andra skador. Inför tisdagens match är även Gimenez och Molina out vilket innebär att skadelistan numera består av hela 7 spelare: Simeone, Barrios, Gimenez, Molina, Nico Gonzalez, Cardoso och Julian Alvarez.
Vidare så saknas även Alex Baena som är avstängd. Inga dussinlirare direkt!
Osasuna är starka hemma
Osasuna befinner sig just nu i mittens mitt. I årets superjämna La Liga innebär det alltså att nedlyttning fortsatt finns som ett hot samtidigt som man har en realistisk chans att nå Europa.
Nedflytting ska det extremt mycket till ska det sägas då det kräver att väldigt många resultat går emot samtidigt som man själv misslyckas med att plocka poäng i kommande matcher. Matchen nästa helg mot Espanyol är en 6-poängsmatch om Osasuna inte fått med sig något mot Atletico Madrid.
Europa kan bli en verklighet om man gör det bra här och i det fallet skulle säsongens sista match mot Getafe även det bli en 6-poängsmatch, dock åt andra hållet, då det är just Getafe som sitter på ECL-platsen. Osasuna har således en del att spela för!
Osasuna har under säsongen gjort det bra på framförallt hemmaplan där man är La Ligas sjätte bästa lag. De har endast förlorat 3 av 17 spelade matcher på hemmplan där man tenderar att spela tight och släppa till få chanser emot sig.
De har gjort bra resultat hemma mot topp 5-lagen. De har kryssat mot såväl Villarreal som Real Betis samt slagit Real Madrid. De har således endast fått se sig besegrade mot numera B2B-mästarna Barcelona om vi ser till toppskicktet. Förlusten kom för lite mer än en vecka sedan i en match där Osasuna bjöd upp till kamp i 80 minuter innan Barcelona äntligen fick hål på dem.
Motivation och hemmafördel väger tungt i dessa sammanhang och jag tror därför att ett motiverat Osasuna får med sig ett bra resultat mot ett utcheckat Atleti. Simeones mannar har inte gjort speciellt många bra matcher i ligan den senaste månaden och jag tror inte direkt på något trendbrott här.
Det enda som jag vill höja varningens finger för är det faktum att Osasunas målvakt Sergio Herrera missar matchen pga avstängning. Ett jobbigt avbräck som alltid när det handlar om en förstaslips.
Osasuna +0 spelas till 1.80 med 1U hos bet365 .
Vamos!