Sirius gästar Öster på lördagen.
Mitt speltips: Under 2,5 mål i matchen.
Hemmalaget Öster har haft under 2,5 mål i nio av tolv matcher under vårsäsongen.
För Sirius har det varit fler övermatcher, sju av tolv har gått över.
Småstökigt uppehåll för Sirius om jag förstått det rätt. Noel Milleskog är axelskadad sedan tidigare, ett klart offensivt avbräck. Jocke Persson har varit småskadad och missade träningsmatchsgenrepet mot AIK. Leo Walta drabbades dessvärre av körtelfeber och missade U21-EM för Finland. Ska såvitt jag vet vara tillbaka i träning, men får ses som ett frågetecken här då det tar ett tag att återhämta sig. Om jag tittar på Sirius trupp så är det här tre av lagets fyra-fem viktigaste offensiva pjäser. Nu kanske såväl Persson och Walta kommer till spel, men ingen optimal uppladdning.
Ingen jättebra vårsäsong för Sirius offensivt sett heller. Rätt så svaga underliggande offensiva siffror där 17 gjorda mål var en överprestation. Historiskt har Sirius varit starkare på hösten, återstår att se om det blir så även den här säsongen.
Öster med blek offensiv
Nykomlingarna Öster orkade bara med tio mål under vårsäsongen. Lägg till att de gjorde fem de första två matcherna så blir det tydligt att de slet rejält efter det. Har en offensiv som på pappret är bland seriens svagaste och det har spelet visat också. Sålt vasse yttern Youssoupha Sanyang dessutom. Förstärkt med vissa namn under uppehållet, men dessa är inte spelklara i den här omgången.
Bakåt har Öster varit mer okej - 16 insläppta (tolv om vi bortser från premiären) är väl helt okej.
Nystart efter ett uppehåll och rätt så viktiga poäng på spel. Blir inte förvånad om det blir rätt så tajt här med en del ställningskrig inledningsvis. Jag tror underspelet är en bra startposition för matchen.
Speltips: Under 2,5 mål