Nu på tisdag har vi säsongens hittills fetaste match när regerande mästarna PSG tar emot ett formtoppat Barcelona. En match som i skrivande stund hade varit den rättmätiga finalen där segraren cementerar sin position som favoriter till titeln.


Hemmalaget PSG ägs som de flesta redan vet av Qatar Sports Investment sedan 2011.

Den ekonomiska satsningen har under den perioden resulterat i 12 ligatitlar. Vi snackar om en ren slakt av den inhemska ligan vilket kanske inte är så konstigt då man har ekonomiska muskler som resten av fältet endast kan drömma om. Snackar vi spelarköp så har man nästan spenderat dubbelt så mycket som närmsta lag (Monaco) i Ligue 1 utan att för den delen behöva sälja spelare i samma utsträckning för att kunna splasha cashen.

Det stora målet var dock dominans på den internationella scenen och vi konstatera såhär 15 år senare att projektet "äntligen" gått i mål. 2 raka CL-titlar talar sitt tydliga språk, en bedrift som endast Real Madrid mäktat med under modern tid.

Ovan statistik, den i Ligue 1, är ett hett ämne idag när man pratar om truppernas slitage. Medan övriga utmanare kämpar vecka in och vecka ut (förenklat) så kan PSG unna sig att rotera rejält under serielunket. I praktiken innebär det ju mindre spelminuter på nyckelspelare vilket i sin tur betyder fräscha ben i CL.

I helgen gjorde PSG 8 ändringar i elvan från veckans CL-match mot Manchester City. Spelare som Dembele, VItinha, Nuno Mendes, Pacho, Fabian Ruiz m.fl inledde på bänken och 4 av dessa byttes sedan in när laget låg under med 0-1 borta mot Strasbourg. Slutsiffrorna skrevs till 3-1 till PSG:s fördel och vi fick därigenom ett kvitto på att laget behövde dryga 40 minuter på sig med ett semiordinarie lag för att hämta hem samtliga poäng.

Det stora minuset? Nuno Mendes skada. Den portugisiske ytterbacken, som är i mitt tycke världens främsta på sin position, blev inbytt i 53:e minuten men tvingades sedan plockas av i 87:e efter att ha dragit på sig en lårskada. Det innebär att Luis Enrique kommer att behöva ställa ut ett klart svagare kort mot en för stunden stekhet Lamine Yamal.

Het, hetare, Barca

Motståndarna Barcelona har sedan Hansi Flicks intåg dominerat La Liga. 2 ligatitlar av 2 möjliga och en kanonstart på hans tredje säsong i klubben.

Barcelona har under den perioden ofta bjudit på ren propagandafotboll och den kontinuerliga leveransen, i ligan, är på Pep-nivå. Superbt! Enda orosmolnet i det katalanska lägret är fortsatt CL, en turnering som man inte vunnit sedan 2015.

CL är som bekant en turnering där tillfälligheter kan avgöra, ett snedsteg kan innebära ett CL-drömmen grusas och det är där Barcelona hittills inte räckt till. Det går dock inte att förneka att laget tagit flera kliv ju längre Flick-eran pågått och då man nu stått för klubbens bästa säsongsinledning någonsin så har man också börjar rankas som favoriter till att vinna titeln.


Det här blir givetvis inte någon lätt match för något utav lagen. Ser vi till säsongen i sin helhet så kan vi konstatera att Barcelona börjat bäst, eller ja rentav bäst utav samtliga klubbar i världen?

xG-siffrorna slår i taket och bakåt släpper man till tämligen få chanser men med ständiga brasklappen att när chanser väl uppstår bakåt så kan det vara riktigt farligt när offside-fällan inte sitter.

Nuno Mendes är som sagt out i PSG, vilket är ett ruggigt tapp. I Barcelona saknas Kounde och Eric Garcia, medan Christiansen är skadad sedan tidigare. Den gemensamma nämnaren är att samtliga är mittbackar även om Kounde ofta spelat ute till höger. Ersätter lär Gerard Martin göra. Gerard hade förvisso skadekänningar under veckan men ska ha tränat som vanligt nu i Paris inför tisdagens drabbning Skulle han inte vara redo så kan Rodri eller De Jong flyttas ner.

I helgen var just nämnda De Jong tillbaka i truppen efter en skada som hållit honom borta från planerna sedan VM. Det blev inget inhopp för hans del MEN det blev det däremot för Raphinha som var tillbaka i truppen efter skadan han dragit på sig när han var iväg med landslaget. Megaplus givetvis då Raphinha innan skadan var fotbollsvärldens formstarkaste spelare.

Här plockar jag följande spel.

Barcelona eller oavgjort @ 1.57, 1U. 

Ja, det är PSG man möter men katalanerna har inte visat några tecken på att slå av på takten den närmsta tiden samtidigt som spelarna lär vara duktigt sugna på att revanschera sig för fjolårets CL-förlust. Ett kryss är antagligen bägge lagen nöjda med, åtminstone i ett sånt här tidigt skede.

Vidare så tycker jag att skottlinan på Lamine Yamal är intressant. Underbarnet har snittat 5.8 skott/90 min i ligaspelet och 4.5 skott/90 min i CL. I och med att Nuno Mendes saknas så lär han antingen ställas mot Digne, som stod för en svag match i helgen, eller mot en improviserad lösning i form av typ... Zaire-Emery (Le Parisien, m.fl). Det innebär att Lamine Yamal kommer att ställas mot en kraftigt försvagad vänsterflank.

Lamine Yamal över 3.5 skott spelas till 1.74 med 1U.

Bägge spelen tagna hos Flax Sport .

Vamos!

This is the stats tab
This is the post tip