Speltips: Rayo Vallecano vinna matchen med insatsen åter vid kryss @ 1,76 - Coolbet -
Måndagsmöte mellan Rayo Vallecano och Girona i La Liga när omgång 35 ska avslutas.
Vallecano ett av flera lag som nosar på Europaplats till kommande säsong. Är på elfte plats med 42 poäng och formen är god med tre vinster, ett kryss och en förlust på de fem senaste i ligan. Har även tagit sig hela vägen till final i Conference League där Crystal Palace väntar i finalen på Red Bull Arena i tyska Leipzig 27/5. Får finna sig i att vara underdogs där men det har man säkert inget emot. Besegrade Strasbourg med 1-0 så väl hemma som borta i semifinalen där brasilianske lone strikern Alemao agerade matchvinnare i båda mötena.
Har endast förlorat två fighter hemma i La Liga under säsongen. I övrigt sex segrar och hela nio oavgjorda. Fanns farhågor att man skulle vaska bortamötet mot Getafe inför returen mot Strasbourg men oron var obefogad då det blev en stabil 2-0 viktoria i miniderbyt. Tränare Inigo Perez valde att vila lite manskap mot lokalkonkurrenten och spelare som Ivan Balliu, Nobel Mendy, Jozhua Vertrouwd, Gerard Gumbau och Sergio Camello fick chansen från start.
Att laget spelat många matcher denna säsong råder inget tvivel om och den som haft mest speltid av alla är försvararen Florian Lejeune som lirat hela 4419 minuter fördelat på 50 kamper. Var avstängd mot Espanyol, men annars medverkat i samtliga La Liga fighter + Europamatcher samt inhemska cupen med undantag för mötet med Yuncos i första rundan. Anfallaren Isi Palazon har 49 matcher på sitt samvete denna säsong men kommer inte komma upp i 50 fighter denna afton då han är avstängd för pastejskivan mot Sociedad 26/4.
Backen Luiz Felipe får också se tillställningen från läktarplats pga skada. Sen test på Ilias Akhomach som stod över senast. Mittfältarna Alvaro Garcia & Randy Nteka tillgängliga efter skadefrånvaro och kanske är duon aktuella för starttröjor här om Perez vill vila några av dem som sparkade boll i torsdags.
Nästan hela Gironas anfallsstyrka saknas!
Gironas svaga form (en poäng på de fyra senaste matcherna) gör att man nu balanserar på nedflyttningsstrecket. Både Levante och Alaves försöker ta sig förbi "Blanquivermells" och är bara två respektive en poäng bakom katalanerna, som kommer till denna fight med tre uddamålsförluster på näthinnan. Riktigt tunga nederlag mot Valencia och Mallorca som är två andra lag som slåss för nytt kontakt.
På resande fot har Girona endast vunnit tre av sjutton matcher. Sju kryss och sju förluster på resterande. Så tränare Michel är nog rätt orolig inför detta mötet. Att han kan komma att sakna en handfull anfallare gör inte saken bättre. Bryan Gil är avstängd, Portu & Vladyslav Vanat är skadade och Abel Ruiz har stått över de tre senaste och är ytterst tveksam till spel. Fått köra med mittfältaren Claudio Echeverri (på lån från Manchester City) som falsk nia på slutet och det har inte direkt gett frukt. Åldermannen Cristhian Stuani (39 år) har haft en skadefylld säsong men kunnat göra 20 minuters inhopp i de tre senaste.
Lånade in veterankeepern Marc-Andre ter Stegen från Barcelona i vinter-fönstret men han gick sönder per omgående och har inte varit tillgänglig sedan januari, så det är fortsatt Paulo Gazzaniga som har vantarna.
Alex Moreno tillbaka efter avstängning och då återgår Daley Blind från vänsterkanten till sin ordinarie roll som innerback.
Även om gästerna är i stort behov av poäng och värdlaget, som var i farten i torsdags, kan komma att rotera i startelvan så får Girona svårt att ta poäng här. Formen är svag och när man dessutom har ett stort manfall, framför allt offensivt, så ser vi inte något trea komma in på kontot. Möjligtvis kan det bli en pinne om Rayo är trötta efter Europaspelet så vi kör på hemmaseger med insatsen åter vid kryss till 1,76 hos Coolbet .