Real Betis:
Semifinaldags i Europa Conference League där ett formtoppat Real Betis tar sikte på finalen. Los Béticos – med nya offensivduon Isco/Antony i fokus – har visat gryende form en längre tid och kommer nu från två klara segrar i ligan där 3-1 borta mot fjolårets succélag Girona följdes upp med en solklar 5-1-seger mot Real Valladolid. Det finns onekligen mål i det här Real Betis-laget, som bara förlorat en av deras 13 senaste matcher, där många gått över 2.5-målslinan, vilket gjort att man klättrat till en sjätteplats där man rejält utmanar om Europaplatserna.
På skadelistan finns alltjämt Marc Roca och Diego Llorente.
Fiorentina:
Slog ut NK Celje i kvartsfinalen och har nu siktet inställt på en ny final. Fiorentina har tappat lite fart i Serie A, men kommer med två raka 2-1-segrar i ryggen – mot Cagliari och Empoli – och har nu gått nio raka utan förlust vilket tycks ha brutit den förlustsvit laget befann sig i under februari och mars månad.
Även Fiorentina är ett målglatt och framåtlutat lag under Raffaele Palladinos ledning och man står noterade för 53-34 i målskillnad på 34 matcher, där succémannen Moise Kean varit allra mest i ropet. Kean är spelbar och tillbaka i full träning efter en kortare frånvaroperiod på grund av personliga skäl, vilket förstås är mycket viktigt även om Lucas Beltrán och Albert Gudmundsson inte är dåliga alternativ. På skadelistan finns Eduardo Bove och Dodô.
Doftar mål i Andalusien
Real Betis är tydlig favorit här i första mötet, vilket inte känns galet med tanke på Los Verdiblancos fina form och nyfunna anfallslust. Jag tror dock inte Fiorentina kommer ge sig lättvindigt utan räknar med ett tajt dubbelmöte. Båda lagen är framåtlutade och har mål i sig, så jag tycker det doftar mål redan här i första mötet när La Viola försöker få med sig något positivt resultat hem till Toscana. Över 2.5 mål kan testas till dubbla pengarna hos Pinnacle .