Med SHL avgjort och en vecka kvar till Hockey-VM så blir det fullt fotbollsfokus i veckans avsnitt av 30MedRekat!
Fredag kl 19:00
Elfsborg - BP, Elfsborg -0,5 @ 2.20, Quick Betting, 2/5 units
Tipster: Snäcke
Elfsborg fortsätter att plocka sina poäng, trots att prestationerna allt som oftast inte är speciellt trevligt för ögat. Matchen senast mot AIK slutade 1-1, där hemmalaget stod lågt men var laget som kanske skapade de bästa chanserna när vi summerade matchen i sin helhet.
Till den här matchen ställs Elfsborg dock mot ett BP som kommer att sakna sin, i mitt tycke, bästa offensiva spelare. Danske Mads Hansen drog på sig ett onödigt rött kort senast mot Halmstad, och det är ett tungt tapp för BP mot ett redan starkt Elfsborgs-försvar. Jag tror att den kan fälla avgörandet till Elfsborgs fördel, och till över 2x pengarna känns den raka hemmasegern bra.
Lördag kl 15:00
IFK Göteborg - Hammarby, Hammarby -0,5 @ 1.69, Quick Betting, 3/5 units
Tipster: Snäcke
IFK Göteborgs kräftgång fortsätter, nu på nya nivåer. 0-6 mot Djurgården på 3Arena i måndags var en förnedring, och framförallt en första halvlek där Göteborg såg ut som ett fullständigt slaget lag. Så kommer man såklart inte se ut igen, men jag har svårt att se hur man ska kunna slå detta 180 grader på mindre än en vecka.
Här ställs man också mot ett av seriens bästa lag, och ett Hammarby som har ett fint facit mot Göteborg borta i Allsvenskan historiskt. Jag tackar och tar emot på ett spel på Hammarby mot IFK Göteborg just nu, trots att oddset är nedtryckt.
Lördag kl 15:00
Västerås - GAIS, Västerås +0 @ 2.35, Quick Betting, 3/5 units
Tipster: Blomman
Kort och gott så tycker jag GAIS står alldeles för lågt här, eller VSK för högt om man hellre ser det så. Västerås är inte vilken nykomling som helst utan man ser klart mer moget ut och även om GAIS hittade 4-0 mot ÖIS i söndags så tycker jag det dras lite väl stora växlar. Man sliter fortfarande med skador och annat. VSK på plasten blir inte så enkelt som många verkar tro.
Söndag kl 14:00
AIK - Djurgården, under 2.5 mål @ 1.93, Expekt , 4/5 units
Tipster: Blomman
17 raka matcher i Solna under 2.5 mål borde vara skäl nog. Jag brukar inte gå allt för mycket på historiska resultat men i rivalmöten och derbyn väger det ändå lite tyngre, jag säger inte att derbyn lever sina egna liv men något åt det hållet kanske. Så länge man får så här bra betalt på att trenden håller i sig så kommer jag spela utan att blinka.
Boostar
Söndag kl 16:30
Häcken - Malmö, över 2.5 mål @ 1.74, BetMGM , 3/5 units
Tipster: Blomman
Häcken är fortsatt ett överlag i min bok men det känns som att bolagen inte fullt ut greppat det, om man nu får sätta sig på den hästen. Malmö lider något enormt av att man fortsatt spelar utan Ponne och lär göra resten av säsongen. Man släpper till mycket chanser och på den snabba Hisingen-plasten så kommer det bli ännu svårare att freda målet. Framåt är man dock klart dugliga och överspelet ligger nära till hands!
Måndag kl 21:00
Tottenham - Leeds, Tottenham -0,5 @ 1.83, BetMGM , 2/5 units
Tipster: Snäcke
Tottenham har fått någon form av ordning på torpet den senaste tiden sedan Roberto De Zerbi tog över rodret. Två raka segrar i protokollet och nu en pinne ner till West Ham på nedflyttningsplats. Jag tycker Spurs ser väldigt mycket bättre ut.
Här ställs man även mot ett Leeds som sett bra ut de senaste veckorna, men som nu knappt har något att spela för resten av säsongen. Just den faktorn av motivation spelar in en hel del här!
Specialare
Eric Smith uttagen i VM-truppen @ 2.00, Coolbet , 3/5 units
Tipster: Snäcke
Ett litet specialspel togs även fram i veckans 30MedRekat. Coolbet har tagit fram väldigt roliga och fina odds på vilka spelare som blir uttagna till Sveriges VM-trupp, och jag tycker mig ha hittat ett fint case.
Eric Smith kommer från en märklig landslagshistoria än så länge, men faktum är att han trots skador fortsätter att bli uttagen av Sveriges förbundskaptener. Enligt mina källor, och det jag hör, skulle han även startat playoff-finalen mot Polen om han inte hade blivit skadad. Att han då INTE skulle bli uttagen till VM när han är skadefri ser jag som väldigt tveksamt.
Lägg därtill argumentet att Carl Starfelts skada i ryggen just nu verkar vara rätt allvarlig, och min gissning är att den kommer att hålla honom borta från VM. En position som Smith definitivt kan fylla.
Smith kan även täcka upp på en rad olika positioner under VM, vilket gör honom användbar för Potter mästerskapet igenom.
Håll dig frisk, Eric!