Värdnationen Mexiko har fått bästa möjliga start i mästerskapet och står inför den sista gruppspelsmatchen på full pott. Lottningen har väl varit i enklaste lagret egentligen men jobbet ska likväl göras.

Mexiko slog Sydafrika i premiären med 2-0. De var aldrig riktigt hotade och när Sithole sedan blev utvisad i minut 49 var det i princip one way traffic. Spelmässigt övertygade de dock inte men släppte till ytterst få chanser. Med facit i hand kan vi dock konstatera att Sydafrika inte hade mycket att sätta emot något lag i gruppen egentligen och 3-poängaren var således planenligt.

I match 2 blev det desto tuffare motstånd i form av Sydkorea. Hemmalaget skapade då oerhört lite och var vid ställningen 0-0 snäppet sämre än motståndarna. När 1-0 väl kom efter en rejäl försvars- och målvaktstabbe av sydkoreanerna så kunde mexarna ligga på försvar och de fredade målet väl för andra matchen på raken.

Jag har länge påstått att mexikanerna är rätt överskattade och hade de inte varit hemmanation så är jag övertygad om att de hade kunnat floppa, rejält. Sydkorea har däremot en del att tänka kring då de skapade oerhört lite när motståndarna väl fokade på försvar. 

Rotation att vänta?

Tjeckien har varit en besvikelse såhär långt. Förlusten i premiären mot Sydkorea följdes upp med 1-1 mot Sydafrika efter en sten straffspark emot.

1 poäng på 2 matcher mot ovan nämnda motstånd är givetvis inte bra och man blir ju inte förvånad om samtliga lag, bortsett från KANSKE Mexiko, får respass redan vid slutspelet första runda.

Eftersom Tjeckien förlorade mot Sydkorea är så pekar det mesta på att de får sikta in sig på tredjeplatsen då ett kryss räcker för sydkoreanerna i den avslutande matchen mot Sydafrika, och ska man ha chans på slutspel så är det i princip vinna eller försvinna som gäller mot värdnationen.

Ett omotiverat Mexiko lär ju inte vaska bort sista matchen framför sina hemmafans på mäktiga Estadio Azteca. De lär däremot rotera för att vila varnade och slitna spelare.

Motivation slår klass säger man och jag tycker trots allt att Mexiko är aningen överskattade. Tjeckien har däremot inte imponerat och oddsen är därför fortsatt rätt så höga på dem.

Mexiko kan försvara och är i ärlighetens namn rätt ospetsiga framåt.

Ett underspel är bra här och jag spelar Under 2.5 @ 1.74 med 1U hos Betinia .

Tror också att Tjeckien kommer att ligga på rätt länge och spelar Tjeckien över 10.5 skott @ 1.80, spelet får sig 0.5U hos Betinia .

Vamos!

This is the stats tab
This is the post tip