Speltips: Oavgjort efter full tid till 3.20 hos BetMGM .
—
En nästintill ångestladdad Europa League-final står för dörren när Tottenham och Manchester United ställs mot varandra på San Mamés i Bilbao!
Tottenham kommer till den här finalen, där fokuset har legat i ett par veckor nu, med en 17:e plats i ligan. En placering ovanför kvalstrecket nedåt, vilket är helt makalöst svagt. Man har haft tur att det funnits tre lag som varit överlägset sämst i Premier League den här säsongen, för annars hade man mycket väl kunnat vara indragna i en nedflyttningsstrid.
Nu ligger som sagt allt fokus på denna final. Man kommer senast från en 2-0 förlust mot Aston Villa i Premier League i en match man knappt såg ut som man brydde sig om. Det roterades rätt kraftigt i startelvan och man förlorade fullt rättvist.Säsongen i stort har såklart varit långt ifrån tillräckligt bra, och det blir spännande att se vad man gör med tränare Ange Postecoglou efter säsongen. Räcker en eventuell Europa League-titel för att rädda jobbet? Jag vet inte.
Minerna i Manchester United är inte mycket muntrare. Endast en position före Tottenham i Premier League och mycket går att likställa med Tottenhams säsong. Fokuset har såklart legat på Europa League under en längre tid.
Ruben Amorim har fått utstå en hel kritik för vart den här säsongen har tagit vägen, och med all rätt i mina ögon. Man har inte sett några förbättringar alls spelmässigt, och såhär dålig är truppen såklart inte.
Senast kommer United från en 1-0 förlust på bortaplan mot Chelsea i Premier League. Man var väl aldrig egentligen nära poäng i den matchen, men man försvarade sig trots allt på ett okej sätt mot ett Chelsea som jagar Champions League-plats till nästa säsong.
Ångest, ångest och mer ångest
Jag har så fruktansvärt svårt att se något av lagen ta taktpinnen och kommandot i den här matchen. Det är två lag som kommer in i den här finalen med ett självförtroende som ligger på botten, och jag är därför inne på att vi kan få se en väldigt krampaktig final borta i Spanien.
Känslan är att Manchester United har en aning mer tyngd för att stå emot Tottenham, om det skulle vara så att Spurs styr matchen och bollinnehavet. Offensivt tycker jag dock att United ser så uddlösa ut.
Jag tror heller inte det är omöjligt att båda lagen går in i den här finalen mer rädda för att förlora än man är sugna på att vinna, då en förlust verkligen gör säsongen till ett totalt fiasko för båda klubbar,
Jag får känslan av att det kommer krävas en individuell prestation, domslut eller lite flyt för att något av lagen ska avgöra den här matchen. Det står så fruktansvärt mycket på spel för båda klubbar.
Jag ser helt enkelt inte hur något av lagen ska gå ut och vinna den här matchen, utan jag tror snarare man spelar för att inte förlora den. Om ni förstår mitt tankesätt.
Jag drar därför till med en liten rövare, då jag inte tycker att det raka krysset till 3.20 hos BetMGM är en vild tanke alls. Till förlängning och eventuellt straffar ska vi, och kräma ur all ångest vi bara kan!