Försäsongen i Sydamerika är igång på riktigt. Vi bjuds på intressanta träningsmatcher var och varannan dag. Har delat lite försäsongsspel på X (@Gio88R) och på Discord (R&K) med bra utdelning såhär långt. Tänkte därför fortsätta med det, men nu också med en motivering. Notera att det gäller att vara snabb på det här spelet då det lär droppa under morgondagen (torsdag).
Sydamerikanska försäsongen har bjudit på ett par minst sagt udda matchups. Jag tänker främst på det mexikanska (C-)landslaget som varit på en sydamerikansk tour i vilken de spelat mot brasilianska Internacional (2-0) och argentinska River Plate (0-2).
En annan nation som är ute på liknande äventyr är Panama. Panama har samlat ihop ett ungt och oerfaret gäng som åkt ut til Peru för 'Noche Crema'. 'Noche Crema' är en årlig match som peruanska klubben Universitario anordnar. Tänkt Barcelona Joan Gamper Trophy, dvs en träningsmatch inför kommande säsong där nyförvärv presenteras för supportrarna. Rapporter menar på att över 57000 biljetter redan blivit sålda till denna match. En publikfest helt enkelt!
Universitario, mer motivera och mer samspelta
Jag har tidigare motiverat spel emot dessa C-landslag (Mexiko) med att truppen knappt gjort några matcher tillsammans. Detsamma gäller Panama! 15 av dem 22 uttagna spelare står på 0 landskamper. Endast 2 av dessa 22 har gjort fler än 10 officiella matcher och tittar vi på startelvan under Nations League så återfinns det sammanlagt... 0 spelare i truppen.
Universitario är just nu peruanska ligans bästa lag. De vann både Aperturan samt Clausuran och behövde således inte spela en finalmatch då de slaktade all motstånd i seriespelet. I det peruanska landslaget återfinns just nu hela 7 spelare som tillhör Universitario, ett kvitto på lagets styrka.
Universitario har hunnit träningsspela två gånger det här året. De ligger alltså rätt långt fram i sina förberedelser. I den första matchen bortaslog man colombianska storklubben Junior med 3-och i den efterföljande förlorade man borta mot colombianska Once Caldas med 0-1. Två starka resultat mot lag som vanligtvis huserar i en "starkare" liga.
Nåväl. 'Noche Crema' spelas natten till lördag och jag tycker att det mesta pekar på att Universitario vinner den här matchen mot Panamas C-lag. Unibet , LeoVegas och liknande erbjuder just nu 1.72 på hemmasegern vilket är rätt mycket mer än övriga bolag.
Universitario vinner @ 1.72, 1.5U. Unibet / LeoVegas .
Vamos!