Speltips: Valencia över 3,5 hörnor @ 1,72 - bet365 -
Trean från slutet, Valencia, ställs mot trean från toppen, Atletico Madrid under lördagskvällen i La Liga.
Tidigare jumbon Valencia har steppat upp under nye tränaren Carlos Corberan som tog över på självaste julafton förra året när klubbikonen Ruben Braja fick foten. Tre vinster, två kryss och två förluster under CCs ledning. Förlusterna har kommit mot Real Madrid (1-2) och Barcelona (1-7) men trots dom smällarna är Valencia nu bara målskillnad från rätt sida av nedflyttningsstrecket. Espanyol, Leganes och Las Palmas, som är närmast över, har inte heller dem någon vidare målskillnad så det är en jämn kamp om nytt kontrakt mellan främst fem lag.
Hemma på Mestalla har fladdermössen tre raka segrar och det är främst på egna gräset som poängen skall tas för att stanna kvar i högsta serien.
Ingen har väl missat att Dino Salihovic har kritat på för Valencia men han kommer att börja i b-laget så då är det mer av intresse att Max Aarons (b, Bournemouth), Ivan Jamie (m, Porto) och Umar Sadiq (a, Real Sociedad) har anslutit på lån.
Skadeläget har lättat och spelare som Mouctar Diakhaby, Jose Gaya, Rafa Mir och Fran Perez finns nu att tillgå. Endast backen Thierry Correia ser ut att missa matchen. Enzo Barrenechea var avstängd mot Villarreal men här är mittfältaren åter. På topp satte Sadiq sitt första mål senast men får nog ändå svårt att peta bäste målskytten Hugo Duro.
Hemmalaget fixar minst fyra hörnor i matchen?
Atletico Madrid har endast två ligaförluster på hela säsongen. Real Betis och Leganes är lite överraskande lagen som vunnit mot Diego Simeones manskap. Mot Betis gjorde Jose Gimenez självmål och mot Leganes brände Antoine Griezmann straff i 90e minuten så med lite tur i dessa kamper kunde Atletico varit obesegrade. Nu ska vi veta att man haft flyt med sig i andra matcher som tex senast när Pablo Barrios åkte på rött mot Celta efter bara 4 minuters spel. Trots spel 10 mot 11 i typ hela matchen och straff mot sig så grejade ändå Atletico 1-1, efter att Alexander Sörloth hoppat in och räddat poäng.
Fansen har många stormatcher att se fram mot under våren. Barcelona i Copa del Rey 25/2 borta och 2/4 hemma. Sedan har man lottats mot Real Madrid i Champions League 4/3 borta och 11/3 hemma. Ska även möta Barcelona i ligan 16/3 och tabellfyran Athletic Bilbao kommer på besök 1/3.
Viktigt med en bred och skadefri trupp och det tycker jag att huvudstadslaget har. Koke och Samuel Lino ska testas sent här men om duon fixar fysen så är det bara avstängde Pablo Barrios som saknas.
Tabellen till trots så känns det på förhand som att det kan bli en rätt jämn historia på solkusten. Valencia på hemmaplan är ingen lätt nöt att knäcka. Har efter denna match vila medan Atletico lirar mot Barcelona bara tre dagar senare.
Spelet som testas i matchen är Valencia över 3,5 hörnor. Ingen monsterlina att tala om och i sina fem senaste seriematcher har Valencia fixat minst fyra hörnor. Atletico har släppt till minst fyra hörnsparkar i sina fyra senaste ligamatcher och kan få problem även här att hålla motståndarna borta från kortlinjen.