I den sista matchen i denna PL-omgång välkomnas Newcastle till London Stadium för ett möte med Potters West Ham.
Newcastle kliver in i denna match på en 9:e plats med 44 poäng efter ett tufft schema senaste månaden, men med en jämn tabell där Manchester City på 5:e plats endast ligger tre poäng före. Europadrömmen lever alltså i allra högsta grad, och detta är en match där Newcastle inte har råd att tappa poäng. Man åkte surt ut mot Brighton i FA-cupen senast och man lever nu bara i Premier League och givetvis i finalen av engelska ligacupen mot Liverpool på söndag. Tror dock inte att vi får se Isak vilas pga detta. Värt att nämna är även att Botman verkar bli borta en längre tid och att Gordon är avstängd efter sitt omdiskuterade röda kort.
West Ham däremot har inte mycket att spela för. De ligger på en 16:e plats med 33 poäng, och med ett rejält glapp ner till Ipswich på 17 poäng är nedflyttningshotet i praktiken avvärjt. Vad finns egentligen att spela för? Säsongen har varit över ett ganska bra tag för The Hammers nu, och Graham Potter har bara varit på plats i två månader för att bygga något nytt. Känslan är att motivationen är låg och att West Ham snarare jagar individuella prestationer än ett resultat för laget.
Ser vi till siffrorna har West Ham tagit 17 poäng på hemmaplan, men deras xPTS på 14.47 antyder att de fått med sig mer än vad spelet egentligen förtjänat. De har även förlorat 50% av sina hemmamatcher denna säsong och är ett av ligans svagaste hemmalag.
Newcastle tar chansen mot ett motivationslöst West Ham
Visst, det ska sägas att West Ham har två raka segrar. Man vann mot Arsenal med en man mer en del av matchen och därefter städade man av hopplösa Leicester. Men med allt ovan i åtanke känns det som en match där Newcastle helt enkelt har mer att spela för och dessutom ett bättre lag. Offensiven är också en stor brist hos West Ham. Lagets bästa poänggörare, Jarrod Bowen, står på 7 mål och 4 assist – vilket inte räcker långt mot ett Newcastle som nu återigen har sin svenska målspruta, Alexander Isak, tillgänglig. Isak har redan gjort 19 mål denna säsong och lär vara extremt hungrig att öka på den siffran. Motivation avgör, jag ställer mig i Newcastles ringhörna!
Newcastle rak seger till 2.25 på Svenska Spel tas!