En av årets största golf-turnerningar tar plats under veckans långhelg. Det handlar om The Players Championship på TPC Sawgrass. En av världens mest ikoniska turneringar och banor, och trots att den inte rankas som en “Major”, men i folket och spelarnas ögon är det så gott som det. Vi ska givetvis dit och hitta ett par drag!
Fyra alternativ kommer läggas fram på olika marknader, så det är fritt fram att välja det man känner för!

Fyra drag inför helgen

Hideki Mastuyama
Vinner @ 26.00
Topp 6 @ 5.75
Topp 10 @ 3.80

Matsuyama har visat genomgående under sin karriär att han kan slåss med de absolut bästa. Med en Masters-seger och nio ytterligare segrar på PGA-touren i ryggen kommer han till den här tävlingen som fullgod kandidat till segern.
Han har även redan vunnit den här säsongen när han vann The Sentry i januari, och har ett fint facit i The Players i närtid. Två raka topp 6-placeringar i hans två senaste deltaganden. Lägg därtill att han ledde tävlingen efter första rundan 2020, innan turneringen avslutades på grund av Covid-pandemin.

Ludvig Åberg
Vinner @ 17.00
Topp 6 @ 4.00
Topp 10 @ 2.87

Trodde vi något annat? Ludvig Åberg är numera en av världens bästa golfspelare. Rankas just nu som världens femte bästa spelare, har redan vunnit Genesis Invitational den här säsongen och spelar bra golf nästintill varje gång han ställer upp. Hans debut i denna tävling förra året slutade i en åttondeplats
I hans tre starter den här säsongen, bortsett från The Farmers Insurance där han spelade sjuk, har han slutat topp 5 i två av dessa tre.
Svensk eller inte svensk, det finns ingen anledning i världen till att Ludvig inte ska ha förutsättningarna för att vara med och slåss om segern denna helg!

Tommy Fleetwood
Vinner @ 26.00
Topp 6 @ 5.75
Topp 10 @ 3.80

Fleetwood har spelet för att slå väldigt bra på den här banan, och är det inte dags för Fleetwood att vinna en av golfens absolut största turneringar? Spelet från tee till green kommer att vara avgörande den här veckan, och där rankas Fleetwood extremt högt i världen.
Hans spel är redo för att vinna på PGA-touren och det är sjukt att han ännu inte gjort det. Jag tror det mycket väl kan vara dags för Fleetwood att slå sig in i den absoluta eliten med en seger på TPC Sawgrass!

Sepp Straka
Vinner @ 36.00
Topp 6 @ 7.00
Topp 10 @ 4.50

Sepp Straka ses kanske inte som en av världens bästa golfare, men det börjar nästan bli dags att nämna honom i de sammanhangen. Österrikaren är en av de formstarkaste spelarna på touren för tillfället. Han har en seger och fyra topp 15-placeringar i sina sex senaste starter, vilket är makalöst starkt.
Straka spelar även för att ge sig själv en plats i kommande Ryder Cup-trupp, vilket ger honom en extra krydda inför varje turneringen han deltar i. Jag ger Straka goda möjligheter att slåss om det här!

Samtliga odds och spel hittas hos bet365 !

This is the stats tab
This is the post tip