Två av tre spel på trippeln i tisdags likväl som i torsdags satt. Nu gäller det att lirka dit den där sista tredjedelen också och vi fortsätter med att sätta tänderna i SHL-hockeyn där jag återigen finner solida lir. MoDo har bra möjligheter att trycka dit ett återigen skadeskjutet Leksand. Skellefteå slår HV71 i norr och på isen i Ängelholm förväntar jag mig en hel del mål framåt. Trippeln är klar, nu kör vi!

MoDo - Leksand: MoDo Moneyline @ 1,81

Tävling: SHL
Plats: Hägglunds Arena
Tid: 15:15


Leksand fick efter tre raka vinster ge sig då Linköping i sudden lyckades slå masarna i Saab Arena. Gidlöf gjorde återigen en extremt bra insats mellan stolparna för de blåvita och räddade stundtals laget från att helt bli utan poäng. Det som efteråt kom att bli den stora snackisen var domarnas mindre stabila beslut. En icing som av någon anledning slogs av innebar en tung skada på leksingen Larsson samtidigt som Elie fick matchstraff för slowfoot och är nu anmäld till disciplinnämnden. Förutom skadan på Eddie Larsson så tvingades även Lyytinen kliva av. Det gör att LIF troligen är utan tre ordinarie backar i Övik då även Norén är på skadelistan.

Hur sportchef Tjomme ska ta sig an deadline day-eftermiddagen är därmed ytterst intressant men jag tror inte att Leksand hinner landa någon back innan tekning i Hägglunds Arena utan Rindell, Caito, Lunkan, Johansson och Nilsson är femman man ska gå med bakåt plus någon J20-back som givetvis får åka med och försöka stötta upp i ett tredje backpar. Det är för svagt såklart.

MoDo är sett till vintern ett av seriens faktiskt bästa lag. Nu fick Karlin och company på läppen av Frölunda i Göteborg under torsdagen med klara 2-5 men på egen is tror jag ändå att de rödklädda kommer bjuda publiken på underhållning och i ett mer desperat och pressat läge är det seger i siktet. Truppens tunga spelare som Jasek, Woods, Bernhardt med flera fortsätter leverera och Moneyline-linan är kanon till priser strax över 1,80 i odds.


Skellefteå - HV71: Hemmaseger @ 1,65

Tävling: SHL
Plats: Skellefteå Kraft Arena
Tid: 15:15


Det grinar emot rejält för HV71 fortsatt och jumbon är sju poäng från säker mark med bara tio omgångar kvar att spela. Visst luktar det återigen kvalspel för Tjurarna från Småland. Blomman verkar ha svårt att förmedla sitt budskap om hur han vill att laget ska spela och flera tyngre pjäser levererar inte på den nivå som man kan förvänta sig av dem. 1-4-torsken mot Malmö senast var bara en i raden av sämre matcher. Något måste ske.

Skellefteå har på sitt håll redan gått igenom sin “kris”. SAIK är på vinnarspåret igen även om insatsen mot Örebro häromsistens bitvis var ganska blek. Det spelade ändå ingen större roll då segern bärgades och kampen om topp 6 fortgår. Pudas har de senaste veckorna sett ruskigt bra ut och en balja i PP kom också från den skickliga backens klubba mot Närke-laget.

Det här luktar väldigt mycket spel mot ett mål på förhand och jag kan faktiskt inte se hur HV ska orka resa sig ur askan. Det väntar ett ångestkval runt hörnet och jag tror att de tillresta redan nu börjat att ställa in sig på detta. I Norrlands gulsvarta delar är det däremot mer muntert och för Skellefteå kan slutspelsvåren bli munter. Ettan spelas.


Rögle - Färjestad: Över 5,5 mål @ 2,08

Tävling: SHL
Plats: Catena Arena
Tid: 18:00


Färjestad har gått igenom ett mindre stålbad efter landslagsuppehållet. Vargarnas sjukstuga har bitvis varit proppad med folk och skadelistan också påfylld. Mot Växjö senast så saknades bland annat Linus Johansson och Tomásek men båda dessa lirare ska finnas med på bussen ner till Ängelholm nu. Det är dock inte helt klart om de kommer att spela men båda herrarna tränade på is så sent som i fredags. Även gubbar som varit sjuka är numera tillfrisknade och det bådar givetvis gott inför helgens drabbning.

Färjestad kommer från två raka 3-6-förluster ska sägas. Först var det Leksand som gjorde processen kort med värmlänningarna i Tegera Arena och nu närmast fick Växjö smacka dit sex puckar i nät bakom Lagacé. Den nordamerikanska keepern var alltså tillbaka i torsdags efter att Clara och Lindbäck fått dela på posten i Dalarna under tisdagen. En sak är säker när det gäller Färjestad i alla fall. Det är extremt underhållande att se laget spela offensiv hockey men bakåt kan det ibland se väldigt ihåligt ut.

Rögle har på sitt håll sett helt okej ut den senaste tiden men mot Timrå i veckan gick man bet. 1-4 i baken blev det i “Hajtanken” men RBK skapade tillräckligt för att trycka in fler påsar och jag tror att de kommer retroaktivt nu. Överlinan betalar nästan 2,10 och den vill vi såklart inte missa nu.


Trippeln

MoDo - Leksand: MoDo Moneyline @ 1,81
Skellefteå - HV71: Hemmaseger @ 1,65
Rögle - Färjestad: Över 5,5 mål @ 2,08

Totalt odds: 6,21


Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.

This is the stats tab
This is the post tip