Leon Draisaitl blev matchvinnare i första omgången av Stanley Cup-finalen med två mål varav det avgörande i sudden death. Imponerande av Oilers att komma tillbaka från ett 3-1-underläge. Kan man sätta ytterligare press på Florida efter match två?
Oilers fick en kanonstart på hemmaplan med mål efter 1.06 av Draisaitl men sen tog gästande Florida över och hade i början av andra perioden en ledning med 3-1. Det har varit Floridas signum att kunna stänga matcher där man är i ledning framför allt efter andra perioden men här ville Oilers annat. Kanske var det avgörande att Viktor Arvidsson (petad under delar av playoff) fick till en reducering till 2-3 innan period två var över.
För till den tredje perioden var det bara ett lag på isen och Florida spelade inte alls som vi är van att se dem. Till slut kom kvitteringen till 3-3 av Mattias Ekholm (i sin comeback) och Edmonton gjorde att Florida stod för flera misstag och dåliga beslut. När Leon Draisaitl avgjorde i förlängningen hade Oilers 24-8 i skott under period tre och förlängningen.
Aaron Ekblad och Gustav Forsling hade inte sin bästa dag på jobbet i första matchen och deras underliggande siffror i spel 5-5 var riktigt usla. Förhoppningsvis för Panthers kliver backparet som fick mest istid senast upp en nivå och städar upp ordentligt i match två.
Sergej Bobrovskij gjorde en stormatch men fick ändå kapitulera fyra gånger på 46 försök, det går inte att kräva så mycket mer av honom och att han visar fortsatt form behöver inte ifrågasättas.
Sam Bennett var lyckosam med två mål framåt och är nu 6+3 på hans sex senaste matcher.
Läge för Panthersvändning igen?
Inbördes möten
5/6-25 Edmonton - Florida 4-3 eft förl.
28/2-25 Florida – Edmonton 4-3
17/12-24 Edmonton – Florida 1-0 eft str.
Statistik för match ett Edmonton vs Florida
Skott: 46-32
Powerplay: 50% (1/2)-25% (1/4)
Tacklingar: 51-51
Tekningar: 56,4%-43,6%
Förväntat antal mål: 4,65-3,71
Oilers visade en fin inställning och stark moral och de tog laget ett steg närmare titeln men Florida har rest sig tidigare och lär inte bjuda på liknande spel igen. Panthers vände till exempel 0-2 mot Maple Leafs i andra rundan till seger 4-3 efter bland annat tre raka segrar från match tre och framåt.
Jag tror Florida kommer tillbaka i match två. Laget satte sig i alla fall i en 3-1-ledning senast och är fortfarande i mina ögon ett lag med en bättre bredd och styrka.
Florida Moneyline till oddset 2,04 tas med 2/5 units hos Unibet .