Finalen av Hockeyettan är äntligen här där vinnaren från norr och söder ska mötas. Det är de två största förhandsfavoriterna som också kommer att mötas och frågan är Hudiksvall klarar pressen och äntligen tar sig till Hockeyallsvenskan.
Hudiksvalls säsong är bara ett stort utropstecken. Man har varit hajpade från början av säsongen och var som vanligt favoriter i den norra serien. Trots att jag själv inte tyckte att laget såg lika starkt ut på pappret som förra säsongen så hade jag svårt att se något annat lag utmana just från den norra serien, utan de största utmanarna var nog de själva och de starkaste lagen från söder.
Den här säsongen har det slagits rekord i och man har satt ett stort avtryck runtom i Sverige. Laget tippades av mig som slutsegrare av Hockeyettan Norra med en maxinsats och det hade inte några som helst problem att hitta hem. Man hade ett starkt lag från början där det under säsongen också fyllts på med ett par gubbar som har gjort stor skillnad och det är också spelare som har rutinen från lite "större" matcher. Laget har växt med tiden och har varit fullkomligt ostoppbara. Det är en merit i sig att hålla motivation uppe när man inte har något att spela om och också en prestation att lyckas med att fullborda alla matcher på et bra sätt. Man har 37 raka segrar, varav 36 av dem under ordinarie tid.
Visbys resa fortsätter i Hockeyettan nästa säsong
Visby har gjort en väldigt fin resa under säsongen där man startade i botten i jämförelse vad man hade för förväntningar på sig och har nu rest sig ändå längst upp till toppen. De har gjort en grym säsong med tanke på hur stormigt det varit ute på Gotland, både i föreningen, i truppen, men också på tränarsidan där man fått skifta under säsongen. Det var förmodligen där det vände när Särkijärvi kom in i båset igen. Från början av säsongen var Visby det laget jag var mest spänd på att se, men med tanke på hur ojämnt man presterade under säsongen så lade jag ner dem förväntningarna ganska snabbt. Nu står man ändå i final och det får ändå ses som rättvist med tanke på att man faktiskt varit som bäst när det gäller.
Hudiksvalls största hot har alltid varit dem själva skulle jag tro. De har ändå handskats med detta favoritskap på ett bra sätt med tanke på att det ändå blivit ex antal raka segrar. Jag tror ärligt talat inte att det finns många som tror att Visby ska nypa tre matcher av Hudiksvall och jag ska vara ärlig att säga att jag blir förvånad ifall Visby ens kniper en match. 3-0 i matcher till Hudiksvall och raka ettan spelas till 1.61 hos Bethard med en insats lite över medel.
Insats: 3/5 units