Gårdagens NHL var vi helt rätt ute i, men tyvärr hade vi inte marginalerna med oss hela vägen in i mål. Idag tittar vi återigen på en kvällsmatch från NHL och denna gång är det mötet mellan mitt favoritlag Pittsburgh och gästande Utah. Jämn match på förhand med två skakiga defensiver.
Pittsburgh stod för en mäkta tung förlust igår när man tappade en 5-1 ledning till förlust med 5-6, under matchens sista tretton minuter mot San Jose. Jag vet inte riktigt vad som hände i laget när man hade spelat så bra i två och en halv period, för att sedan tappa det helt. Ibland händer det saker som inte går att förklara och det kanske bara var en sån tillfällighet den här gången. En sak är dock säker och det har jag sagt länge, Pittsburgh kommer att rasa i tabellen.
Utah är för mig lite av ett spöklag och ett spöklag är ett sådant lag som är väldigt svårbedömda enligt mig. Det är ett relativt ungt lag på pappret och ett lag som bjuder på ganska bra ishockey, men har också varit väldigt ojämna i sina prestationer den här säsongen. Jag tror att man att har bra chans att vinna den här matchen, men känslan är att jag inte riktigt kan placera Pittsburgh efter gårdagens prestation.
Offensiv tillställning att vänta förhoppningsvis
Med tanke på gårdagens haveri så kan man kanske tänka att Pittsburgh kommer att försöka täppa till lite extra bakåt, men känslan är att det bara var lite av en tillfällighet. Jag tror å andra sidan att laget kommer vara extra taggade för att vinna och det kanske resulterar i islossning åt andra hållet igen. Utah har inte imponerat bakåt och Pittsburgh gör sina mål i varenda match och går sällan under två mål till exempel. Malkin är skadad, men med Crosby i form som vanligt så är man farliga ändå och man har en spelidé som passar Pittsburgh perfekt. Laget är ganska svaga överlag och jag har sagt länge att man kommer att tappa i tabellen ju längre säsongen går. När Nu när Tristan Jarry är bortbytt och man ska förlita sig på Silovs och Murashov så känns det ännu svagare bakåt.
Jag tror att Utah kommer att vinna på ren grundkapacitet, men är livrädd för Pittsburghs förmåga att studsa tillbaka. Crosby är en riktig vinnare och kan hjälpa ett helt lag. Med två relativt svaga defensiver så fokuserar jag denna gång på överspelet där vi också hoppas på lite revansch från igår där vi lite oförtjänt fick rätta rött.
Jag spelar över 5.5 mål till 1.73 hos LeoVegas med en medelinsats.
Insats: 2.5/5 units