Vi ska ha ännu ett säsongsspel till SHL i samarbete med Dbet . Poängligan brukar alltid vara intressant att följa och spåna kring. Blir det favorit i repris den här säsongen? Jag tror det, Oscar Lindberg är lite skickligare och smartare än de andra spelarna och utan längre frånvaro tar han hem det igen.

• SPEL: Oscar Lindberg / Vinnare poängligan - grundserien
• ODDS / BOLAG: 5,00 @ Dbet
• SPELBART NER TILL: 4,60
• REKOMMENDERAD INSATS: 1 units

Han hade ett överlägset poängsnitt ifjol!

KORT & GOTT:
Fjolårets bäste spelare och poängligavinnare Oscar Lindberg är med rätta favorit att ta hem samma titel den här säsongen. För mig råder inget tvivel, det är endast en skadefrånvaro emot. 

Med 30+37 på 52 omgångar var Lindberg 11 poäng före lagkamraten Rickard Hugg. Skellefteå är som ni sett favoriten att slå och har fått behålla så gott som alla viktiga spelare till den här säsongen. Laget vräkte in 182 mål framåt på 52 omgångar ifjol vilket var 21 mer än tvåan Frölunda. Även om produktionen inte skulle vara lika succéartad till denna säsong är det här ett klart dugligt spel.

Lindberg matchas hårt och är den drivande kuggen i Skellefteås spel och snittade 1,29 poäng/match, överlägset bäst snitt. Han fyller visserligen 35 år i höst men har en spelstil som är så smart och vägvinnande att med en grymt vass spelförståelse att det knappast spelar så stor roll.
Lägg till att både Hugg och Aagaard är kvar i laget som flankerade Lindberg och det känns som chansen är mycket god för en ny toppsäsong från SHL:s bäste spelare ihop med sina kedjekompisar.

Speltips: Oscar Lindberg att vinna poängligan i grundserien till 5,00 hos Dbet , 1.5 unit.


This is the stats tab
This is the post tip