Idag startar semifinalerna i Hockeyettan Södra där fyra giganter gör upp. I den ena matchserien hittar vi Karlskrona mot Halmstad och i den andra är det Tingsryd mot Visby. Jag ska kika lite smått på den sistnämnda där vi börjar med att plocka favoritmarknaden direkt. Dessutom imorgon finns det andelar ute till bomben där det återigen är rullpott på schemat och ni finner andelar på sidan eller på länken här.
Tingsryd var lite trögstartade i början av säsongen och det var nog många som ändå höjde på ögonbrynen och tänkte att den här resan tillbaka till Hockeyallsvenskan kunde bli väldigt lång. Det tog ett par veckor innan “nya” Tingsryd hade spelat ihop sig och man fullkomligt flög fram i serien. De var trots allt lite favorittippade från början, men för egen del så visste jag inte riktigt var jag skulle placera dem då de hade en del då de hade en hel del nytt folk i truppen. De har dock övertygat rejält och är absolut ett av lagen som kan gå hela vägen till Hockeyallsvenskan, men först måste man sålla bort ytterligare ett bra lag.
Visby var det laget som hypades upp mest inför säsongen, men de har haft en tuff väg hit till semifinalen. Genom hela säsongen har man haft ett tufft skade- och sjukdomsläge, vilket gör att resultaten absolut inte blev som man hade tänkt. De bytte tränare i mitten någonstans och det var väl där som det också började klaffa lite spelmässigt. Det är inget snack om att Visby är ett av de absolut namnkunnigaste lagen i hela serien när de är skadefria och med tanke på att man nästintill är det nu så är man livsfarliga framöver. Tråkigt nog verkar Hugo Ollila missa den här matchserien, vilket såklart är tungt.
Offensiven lyser i båda lagen
Det är inget snack om att det här kommer att bli en otroligt tuff matchserie. Min känsla från start är att det kommer att spelas en femte avgörande match mellan lagen. Det ä såpass jämnt och båda lagen har styrkor som skulle kunna ta dem hela vägen till sista steget. Min tanke här direkt är att jag kommer att lämna vinnaren åt er andra och istället fokusera på målen, som många gånger förr. Jag tycker att vinnaren är alldeles för svår att hitta här helt enkelt.
Min tanke är att det är en jämn match där båda lagen har bra chans att vinna. Jag tror kanske inte heller att det kommer bli någon målexplosion med tanke på innebörden och var vi är i slutspelsstegen, men båda lagen har ändå en god offensiv som gör att jag tror inte att de kan hålla sig från att göra minst två mål vardera. SHL må vara strukturerat på ett sätt, men ju längre ner vi kommer så blir det mer och mer offensiv ishockey. Jag tänker att båda lagen är såpass bra själva att man löser två mål åtminstone. Ska vi säga att det också blir 2-2 som slutresultat bara för att säga något.
Båda lagen att göra minst två mål spelas till 1.79 hos Expekt med en insats lite över medel.
Insats: 3/5