Tre Kronors genrepsturnering drar igång först på torsdag, men även lill-lördagens dubbelmeny bjuder på inslag från VM-uppladdiningen. Lettland ställs mot Norge i en duell som inte lär gå till historien som något minnesvärt målkalas. Undern plockas, liksom den raka hemmavinsten för AHL-maktfaktorn Grand Rapids!

Lettland - Norge: Under 5,5 mål @ 2,02

Tävling: Internationella vänskapsmatcher
Plats: Xiaomi Arena
Tid: 18:00

Den lettiska VM-uppladdningen har för det mesta gått i dur, även om det inte går att dra några överdrivna växlar av hur något ser ut i april. Truppen har ändrats mycket sedan dess. Till det bättre, inte minst med tanke på Sandis Vilmanis ankomst från Charlotte Checkers. En tidig kommuniké gör gällande att han lirar här. Det gör förmodligen även några i den skara som stannade kvar på hemmais och tränade istället för att spela mot Slovakien. Däribland superlöftet Alberts Smits.

Den första lettiska insatsen mot slovakerna var stark, även om fem kassar framåt var i överkant. Den andra – 1-5-förlust och åtta skott framåt – är bara att stryka ett streck över. En handfull mindre etablerade herrar som fick speltid då har dumpats från truppen. Det bäddar för förstärkningar, men ändrar inte på det faktum att spetsen är begränsad.

Innan striderna mot slovakerna hade Lettland lirat tre raka målsnåla fighter. Jag ser samma utveckling mot ett Norge med sin stora styrka på målvaktssidan. Normann och Haukeland är ett kvalitetspar sett till vad baggarna har att jobba med i övrigt. Där finns Bakke Olsen, några ynglingar och idel hårt arbetande herrar, men inte mycket skicklighet. Under 5,5 mål till 2,02 lockar!

Grand Rapids - Manitoba: Grand Rapids FT @ 1,76

Tävling: AHL
Plats: Van Andel Arena
Tid: 01:00

Kanske är det en låsning som jag måste släppa. Men vid anblick av detta Grand Rapids-lag är det omöjligt att inte se ett långt Calder Cup-slutspel. Spetsen och bredden håller högsta klass genom hela laget. När utespelarna såg ut att vara tagna av stundens allvar efter den inledande förlusten klev Postava mellan stolparna fram och räddade 30 skott i den 2-0-vinst som utjämnade matchserien.

Manitobas offensiv vaskade fram några halvbra möjligheter senast, men är på det hela taget ett sorgligt kapitel. Samuel Fagemo, som under normala omständigheter hade varit en centralfigur, har hemlängtan. Jag har förtvivlat svårt att se vem i Moose som ska kunna ställa till det för värdarnas solida försvar och pålitliga keepers.

När cirkusen går vidare i Van Andel Arena står hemmahörande Griffins cirkus 10-15 punkter lägre än på bortais. Skillnad i minsta laget. Det har justerats en aning sett till matchbilderna, men trots både det och faktumet att publikfaktorn rimligtvis är aningen mindre i farmarligan är jag övertygad om att 1,75+ är ett utmärkt odds på den raka hemmasegern.

Dubbeln
Lettland - Norge: Under 5,5 mål @ 2,02
Grand Rapids - Manitoba: Grand Rapids FT @ 1,76
Totalt odds: 3,56

Notera att de odds som anges i speltipsen är de odds som gäller när texten skrivs. Dessa odds kan gå både ner och upp efter att texten har publicerats.


This is the stats tab
This is the post tip