Brett Howden gjorde mål igen senast och Carolina utjämnade matchserien som förutspått, men tyvärr efter förlängning. Nu åker man till Vegas för att plocka två matcher och sedan avgöra på hemmais, men det är lättare sagt än gjort. Jag håller dock på min grundtanke och tänker fortfarande att Carolina är mina favoriter till att vinna bucklan.
Carolina gjorde precis vad man skulle senast och vann matchen och i slutspel så räcker det såklart att vinna på övertid också och det var också stjärnan Seth Jarvis som fick dunka dit avgörandet med ett direktskott i powerplay. Med tanke på att man tidigt låg under med 0-2 mot Vegas i matchen så var det en enorm styrka när man sedan gör tre raka mål, släpper in kvitteringspucken från Vegas sent, och sen ändå reser sig och vinner matchen. Man visar att man har både en grym högstanivå, men framförallt en lagmoral som få lag kanske har. På pappret är inte Carolina det mest stjärnfyllda laget, men de har ett helt gäng med spelare som spelar för varandra och vet precis hur man ska vinna matcher genom att tugga ner motståndarna.
Vegas gör ändå en ganska bra match i mitt tycke och håller faktiskt Carolina bra utanför boxen, men som sagt så är det små marginaler och när ändå Carolina får ha ett så pass stort puckinnehav så är de svårslagna i längden, precis som de varit hela säsongen. Brett Howden gjorde både mål nummer tolv och tretton i matchen och fortsätter att vara slutspelets hetaste spelare.
Carolina tar kommandot
Carolina ML - 3/5 units
Precis som senast så tror jag att Carolina är det bättre laget. De har varit bäst hela säsongen genomgående och har fortsatt på samma effektiva sätt i slutspelet där man malt ner sina motståndare en efter en och match efter match. Senast var ett typexempel på något vis ändå när man fortsätter att trycka med ett lagomt tempo under hela matchen och utdelningen kommer ju allt som oftast också då. Visst, hemma i Vegas så är Vegas starka, men jag tänker ändå att det gynnar Carolina en aning då Vegas automatiskt måste öppna upp sig lite defensivt. Bra tvåa!
Mark Stone att göra mål (3.90) - 1/5 units
I två raka matcher har vi prickat in Brett Howdsen och det kanske är tjänstefel att inte plocka honom igen, men vi vet att det är en spelare som har spelat över sin förmåga. Oddset har droppat ganska många punkter sedan senaste matchen och att han har lägre odds än stjärnan Mark Stone är ändå lite märkligt. Stone har gjort sex mål på tretton slutspelsmatcher ändå och har gjort mål i tre av de fyra senaste efter hans skada. Stekhet målskytt och får mycket speltid.
Jordan Staal att göra mål (6.25) - 0.5/5 units
Jag hade faktiskt den rutinerade centern i åtanke senast att göra mål, men skippade tyvärr då. Nu har han lite högre odds ändå och han har varit en av de viktigaste spelarna i Carolina senaste matcherna. Han har rutinen, får speltid i lagets första powerplay och är en riktig krigare framför målburarna. Det är tight matcher där mycket puckar dimper ner framför målen och där är Jordan duktig. Även han har målat i tre av de fyra senaste matcherna.