Dagens Dubbel körs den här onsdagen på Åbytravet och Solvalla. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Åby/Solvalla 23/9
DD-1 2140m Auto
4 Indy Boy är en rejäl herre som har tagit stora kliv i sin utveckling i år då han på sina elva starter har slutat bland de tre främsta vid åtta tillfällen varav fyra har slutat med seger, och det ofta mot tuffa konkurrenter. Senaste starten för honom var på Jägersro i Malmö i början av den här månaden där han på V85 visserligen ”bara” slutade åtta, men det var efter att han fick göra jobbet utvändigt ledaren och stallet tycker att det var en av hans bättre insatser hittills i karriären. Formen nu låter det som ska vara än bättre då man förväntar sig en riktigt fin insats här ifrån Indy Boy som från ett fint utgångsläge bör hamna bra på det här, och det är ingen omöjlighet att kusken och tränaren Christoffer Eriksson kan köra sig till ledningen tillsammans med sin adept och segerchansen ska då vara riktigt bra.6 Alvena Roy är en fin tävlingshäst som är pålitlig då han alltid gör sitt i loppen och har på sina tolv starter hittills i år slutat på prispallen vid fem tillfällen varav två har slutat med seger. Senaste starten för honom var i samma lopp som min vinnare av det här loppet i början av månaden då han från rygg på ledaren hängde med riktigt fint hela vägen in i mål till en andraplats. Han är kvick ut från början och därför så är ett framspår här bra för honom vilket gör att kusken och tränaren Johan Untersteiner ska kunna placera Alvena Roy i en fin position här i den främre träffen och med dubbla Open Stretch att tillgå på Åbytravet så lär vi få se en fin avslutning här som kommer att räcka långt.
Min Vinnare: 4 Indy Boy
Spets efter 500m: 4 Indy Boy
Skrällen: 2 Monster Wine
Rankingen: A: 4,6 B: 5,2,10,9,1,7 C: 3,8,11,12
DD-2 1640m Auto
1 Riverdale Z. är en läcker dam som jag tycker har kommit tillbaka fint i år efter ett mellanår förra året och på hennes nio starter under 2026 så har det blivit fyra pallplaceringar varav två har slutat med seger. Senaste segern för sjuåringen kom i hennes senaste start som var på Jägersro i början av den här månaden då hon från ledningen över kort distans vann enkelt sedan hon fått dämpa tempot en bit och det var ett fint formbesked. Här så står hon tycker jag inför perfekta förutsättningar sett till utgångsläge och distans då det bör bli så att Riverdale Z. återigen bör ta hand om ledningen här och även om hon nu tävlar med skor så bör hon bli oerhört svårfångad.4 Lucky Silver är en riktigt fin märr som alltid gör sitt i loppen och har på åtta starter hittills i år tagit sex pallplaceringar varav tre har slutat med seger. Senaste pallplaceringen tog femåringen i sin näst senaste start som var i en STL-Final på Solvalla för en månad sedan där hon från ledningen höll väldigt bra till en andraplats, och därefter på Hagmyren i Hudiksvall för 1.5 vecka sedan så hamnade hon en bit bak i kön från ett dåligt utgångsläge och kördes sedan snällt och kom i mål med krafter kvar som sjua. Utgångsläget denna gång är klart bättre, och då hon är snabb ut så lär det lösa sig fint här för Lucky Silver som med ett lopp i den främre träffen och lite tur är att räkna med här.
Min Vinnare: 1 Riverdale Z.
Spets efter 500m: 1 Riverdale Z.
Skrällen: 11 Sonesta
Rankingen: A: 1,4 B: 3,11,10,2 C: 8,7,9,5
Lycka till!
Christoffer