Dagens Dubbel denna onsdag delas mellan BergsÄker & Solvalla.
DD BergsÄker & Solvalla 10/1
Spelbolag med fasta odds pÄ trav:
bet365 - Casumo - LeoVegas - Unibet
Dagens Dubbel 1 - 1640m auto
Ett pÄ förhand öppet lopp dÀr jag kommer att strecka pÄ.4 Glowing Star visade form senast nÀr karriÀrens första seger inkasserades. Han vann dÄ pÄ bra sÀtt frÄn ledningen och skulle fyraÄringen Äterigen hitta till front ikvÀll kan det mycket vÀl bli sÄ att Glowing Star dubblar segerskörden hÀr. Han lever pÄ sin fart och kort distans Àr ett plus. Oavsett om det blir ledningen eller inte ska han rÀknas tidigt och jag rankar honom etta.
8 Diego har fÄtt ett tufft utgÄngslÀge men Àven detta Àr en individ som kommer med en fÀrsk seger i bagaget och han har nu visat form en lÀngre tid. Han Àr kvick i benen och Àven om det finns risk för att han hamnar pÄ vingel hÀrifrÄn rÀknar jag med att Robert Skoglund skickar ivÀg vad som gÄr frÄn start ikvÀll. Skulle det sen lösa sig pÄ ett bra sÀtt för Diego finns bÄde fart och kunnande för att sÀtta nosen först över linjen pÄ nytt.
2 VÀsterbo Pentax visade senast att utrustningsförÀndringarna gav bra effekt. VÀsterbo Pentax sÄg klart bra ut och avslutade ocksÄ snabbt efter att ha fÄtt ett passande smyglopp. IkvÀll Àr utgÄngslÀget Äterigen passande och Àven om man ÄtergÄr till vanlig vagn igen sÄ ska han inte nonchaleras vid gardering.
Min Vinnare: 4 Glowing Star
Spets efter 500m: 4 Glowing Star
SkrÀllen: 2 VÀsterbo Pentax
Ranking: A 4,8 B 2,1,6,7,9,11 C 5,3,10,12
Dagens Dubbel 2 - 2140m auto
Vi avslutar omgÄngen med att spika 9 Friend of Elves. Han visade under förra Äret att han Àr tillrÀckligt bra för att utmana de bÀsta i kullen. Senast stod han dessutom för en bra prestation nÀr han trots dödens under slutrundan höll bra hela vÀgen som tvÄa och fick endast se sig besegrad av Decision Maker som han drog fram lÀngs vÀgen. Formen sitter dÀr och Àven om bakspÄr ikvÀll inte Àr det bÀsta sÄ Àr jag inne pÄ att Friend of Elves trots allt kommer att sitta bra till direkt frÄn start. NÀr sen Mats E Djuse vÀljer att sÀtta in attacken besitter Friend of Elves bÄde fart och kunnande som sticker ut. I mitt badkar blÄser han ner samtliga under slutrundan och jag spikar.Motbud
4 Maverick Dream var för tvĂ„ starter sedan ute pĂ„ V75 och gjorde det dĂ„ bra trots ett tufft lopp. Senast var han dock inte som bĂ€st, men banan passade inte heller Maverick Dream och vi ska inte ta sĂ„ hĂ„rt pĂ„ den plumpen. Ăr formen bara fortsatt bibehĂ„llen Ă€r jag inne pĂ„ att Maverick Dream Ă€r ledaren i loppet och i den positionen ska han sen med en normal prestation anses som det frĂ€msta motbudet pĂ„ förhand.
NÀmner Àven 1 Parveny som besitter bra kunnande i grunden men han letar fortsatt efter formen. Men frÄn stallet meddelar man att Parveny nu trÀnar förbÀttrat och att han ska utrustas med en amerikansk vagn för andra gÄngen i livet Àr spÀnnande. Vid gardering ska inte Parveny nonchaleras.
Min Vinnare: 9 Friend of Elves
Spets efter 500m: 4 Maverick Dream
SkrÀllen: 1 Parveny
Ranking: A 9 B 4,1,3,2,8,5 C 7,10,6,11
Lycka till
DrTrav