Dagens Dubbel körs den här tisdagen på Sundbyholmstravet i Eskilstuna. Jag spelar med båda mina A-Grupper i respektive avdelning vilket blir totalt fyra kombinationer. 


Dagens Dubbel-Förslag Eskilstuna 26/5

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2640m Volt

9 Neymar Boko är en riktigt fin tävlingshäst som alltid gör sitt i loppen och hade en fin utveckling under 2025 då han på femton starter slutade på prispallen vid tio tillfällen varav fyra slutade med seger. I år så har han hunnit med att göra åtta starter men väntar fortsatt på årets första seger då han som bäst har tagit tre andraplatser och en tredjeplats. Han kommer närmast från två raka starter på V85 där den senaste var på Umåker i början av maj där han efter en tuff inledning på loppet kom ner utvändigt ledaren efter 700 meter och därifrån sedan så höll han farten starkt till en fjärdeplats över den långa distansen. Till den här starten så tycker jag att han går ner en aning i klass sett till vilket motstånd som han möter, och om kusken och tränaren Kevin Svedlund kan hitta ut i en vettig position här från ett innerspår på 20 meters tillägg så bör det kunna lösa sig rätt så bra under loppets gång för Neymar Boko som man kan förvänta sig en bra insats av återigen och då ska han vara den med bäst segerchans här.

13 Matiere är en rejäl herre med ett högt kunnande när han väl får det att fungera fullt ut och han har fått två lopp i kroppen i år vilket har slutat med en andraplats som bäst. Just den placeringen tog han i sin årsdebut som skedde på Gävletravet i början av april och senast i slutet av samma månad så var han ute i Örebro International där han höll farten riktigt bra till en sjätteplats. Precis som för min vinnare av loppet så går åttaåringen ner i klass en aning sett till motståndet och om han bara kliver iväg från det lite snäva startspåret på volten här så lär det bli ett offensivt upplägg från kusken och tränaren Fredrik B Larsson som lär ha stor tilltro till sin adept här och normalt sett så ska Matiere räcka långt här.

Min Vinnare: 9 Neymar Boko

Spets efter 500m: 7 Rarely Access

Skrällen: 5 Tangelo

Rankingen: A: 9,13 B: 7,5,12,11,4,10,3,1,14 C: 6,2,8


DD-2 2140m Auto

4 Mahakala är en fartfylld tjej som har fått tre lopp i kroppen under våren vilket har slutat med en seger och en andraplats som bäst. Senaste starten för henne var för en månad sedan på Vaggerydstravet där hon till en början fann en position i andra par utvändigt och efter att hon sedan kördes fram utvändigt ledaren med varvet kvar till mål så höll hon farten riktigt bra hela vägen och föll med flaggan i topp tycker jag. Hon är fortsatt uppåt i formen som det låter från stallet och till den här starten så blir det barfota runt om för första gången vilket är en mycket intressant ändring och som man hoppas ska kunna ge en fin effekt. Startspåret är dessutom bra och kusken Carl Johan Jepson kommer nog att vara rätt så aktiv inledningsvis bakom Mahakala som jag tror är den som sitter i ledningen efter en bit här och då är hon hästen att slå.

6 Pehoe Boko är en rätt så fin tjej som har visat höga toppar i Holland där hon inledde sin karriär innan hon nu under våren har kommit till Sverige och hon gjorde sin första start här på just Sundbyholmstravet för två veckor sedan då hon kördes rätt så passivt, men stod för en vass avslutning fram till en fjärdeplats. Med det loppet i kroppen så får man nu tro att formen har fått sig ett uppsving och från ett bättre startspår nu så kan hon öppna fort från början och det bör då lösa sig fint här för Pehoe Boko som stallet låter nöjda med och hon ska sett till vad hon har visat tidigare räknas tidigt här.

Min Vinnare: 4 Mahakala

Spets efter 500m: 4 Mahakala

Skrällen: 7 Tactic Lane

Rankingen: A: 4,6 B: 3,7,11,5,8,15,2,1,14,10 C: 9,13,12



Lycka till!

Christoffer