Dagens Dubbel körs den här tisdagen på Färjestadstravet. Jag spelar en rak kupong vilket innebär totalt en kombination. 


Dagens Dubbel-Förslag Färjestad 17/3

DD-1
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
DD-2
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15

DD-1 2140m Volt

3 Champus är en herre som alltid har visat ett fint kunnande men som tidigare har varit lite väl ojämn i sina prestationer. Det här året har däremot börjat riktigt bra då han på tre starter har tagit två segrar som bäst och båda dessa har kommit på rad inför den här starten där den senaste togs på Örebrotravet i slutet av februari då han från ett bakspår hamnade en bit bak i kön till en början, men efter att han gått med ute i tredjespår redan 1200 meter före mål så stod han för ett rejält slutvarv fram till en säker seger och det var ett fint formintryck. Här så tycker jag att stallet har hittat en rätt så lämplig uppgift återigen för femåringen som från ett fint startspår i volten kommer att sitta bra på det här kort efter start och om Champus är lika fin som på slutet så ska segerchansen vara riktigt bra även denna gång. Spik på DD! 

8 Noble Express är en högkapabel herre när han väl får det att fungera fullt ut och på hans fyra starter i år så har det blivit två segrar och en tredjeplats som bäst. Senaste segern för sexåringen kom i hans senaste start som var just på Färjestadstravet i slutet av februari där han från ledningen vann enkelt efter att han fått bestämma tempot efter eget behag. Här så väntar en lite annan uppgift då han startar med 20 meters tillägg, men i ett litet fält så kommer det att lösa sig fint här för sexåringen tillsammans med Per Nilsson och med hans fina form för dagen så kan man förvänta sig en fin insats även den här gången från Noble Express som ska räknas tidigt.

Min Vinnare: 3 Champus

Spets efter 500m: 6 Mackinac Bro

Skrällen: 4 Petite Sirah

Rankingen: A: 3 B: 8,1,6,4,9 C: 7,5,2


DD-2 2140m Volt

7 Peaceful Day är en trevlig dam som hade en bra debutsäsong förra året på tävlingsbanan då hon på fem starter tog fyra segrar och en tredjeplats. Hon har i år hunnit med att göra en start och det var på Rommetravet i Borlänge för knappa två veckor sedan där hon precis som nu startade med 20 meters tillägg, och efter att hon då hamnat utvändigt ledaren efter 700 meter så höll hon klart bra hela vägen in i mål till en tredjeplats. Med det loppet i kroppen så kommer nu formen att vara förbättrad till den här starten och från ett bättre utgångsläge i volten den här gången för fyraåringen så bör kusken Jorma Kontio kunna lösa en rätt så fin position här åt Peaceful Day som sett till vad hon har visat hittills i karriären ska ses med en mycket bra segerchans här. Jag spikar!

2 Times Like These har gjort det helt okej inledningsvis av karriären och ser ut att få det att lossna allt mer då han på årets fyra starter har tagit två andraplatser som bäst. Senaste starten för honom var för knappa två veckor sedan då man gjorde resan till Solvalla där han från ett bakspår hamnade en bit bak i kön, och efter att han sedan gått på i tredjespår in i sista sväng så höll han farten klart okej till en femteplats. Han är dock fortfarande lite trög av sig tycker stallet och därför så kan det vara intressant att se ifall man kan komma till ledningen här vilket nog kusken och tränaren Björn Goop lär prova för här och isåfall så leder Times Like These det här loppet länge.

Min Vinnare: 7 Peaceful Day

Spets efter 500m: 2 Times Like These

Skrällen: 4 Fenwick Gene

Rankingen: A: 7 B: 2,4,9,3,5,14,1,13,11 C: 6,12,8,10



Lycka till!
Christoffer