Dagens Dubbel körs den här fredagen på huvudstadsbanan Solvalla. Jag spelar med en spik i den första avdelningen för att sedan ta med min A-Grupp i den andra vilket blir totalt två kombinationer.
Dagens Dubbel-Förslag Solvalla 9/5
DD-1 2140m Auto
3 Quick Bo är en fin tävlingshäst som tränas av holländaren Paul Hagoort som han kom till under sommaren förra året och har utvecklats fint i sin nya regi. Under hösten så tävlade han på svensk mark med fina resultat och är nu tillbaka här igen efter en vinter i Holland. Årsdebuten skedde just på Solvalla för 1.5 vecka sedan då han från ett hopplöst utgångsläge hade en tuff uppgift framför sig över kort distans, men efter en rejäl repa ute i spåren sista 900 meterna där han fick göra grovjobb så var han bara bäst och vann säkert. Formen bör ha gått framåt till den här starten som ser väldigt intressant ut på förhand då femåringen har fått ett fint startspår som bör innebära att kusken Micha Brouwer kan köra sig till ledningen här tillsammans med Quick Bo som väl från tät måste ses med en mycket bra segerchans. Spik på DD!8 Wehadthemall har haft en kanonstart på den här säsongen då han på sju starter i år har slutat bland de tre främsta sex gånger varav fyra har slutat med seger. Senaste segern tog han just på Solvalla i hans näst senaste start som var i början av april då han bjöd på en rejäl avslutning nere i kön och han följde upp den fina insatsen med en andraplats på V75 i Norge på påskafton sedan han fått göra en hel del grovjobb utvändigt ledaren och han höll farten riktigt bra sedan hela vägen in i mål.
Min Vinnare: 3 Quick Bo
Spets efter 500m: 3 Quick Bo
Skrällen: 8 Wehadthemall
Rankingen: A: 3 B: 8,9,10,2,7,11 C: 5,12,1,6,4
DD-2 2140m Auto
6 Walmann hade en fin första säsong på tävlingsbanan förra året då han på åtta starter tog tre segrar och tre andraplatser samtidigt som han visade att han tillhör kulltoppen efter en andraplats i Kriteriet. I år så har det blivit två starter med en femteplats som bäst och den kom i samband med årsdebuten näst senast då han höll farten klart godkänt ute i spåren sista 700 meterna och i hans senaste start som var för en månad sedan så såg han rätt så bra ut i rygg ute i tredjespår, men galopperade då bort sina möjligheter utan någon förvarning. Han känns enligt stallet fin i träningen efteråt och man har inte funnit några fel på honom och därför så förväntar man sig en fin insats här ifrån Walmann som har fått ett klart bättre utgångsläge än sin värsta konkurrent här och om han håller sig till rätt gångart denna gång så är jag inne på att han tar årets första seger här.12 Bullet the BlueSky var kullens stora kung under fjolåret då det på tretton starter blev nio segrar och två andraplatser varav två av segrarna kom i Kriteriet och Breeders Crown. Nu är det dags för en mycket spännande årsdebut efter att han fått en lång vinterträning som stallet har varit nöjda med då han har lagt på sig en hel del muskler på kroppen. Startspåret är däremot inte det roligaste och då han dessutom kommer att behöva något lopp i kroppen innan den rätta formen sitter där igen så lär det inte heller bli något vidare offensivt upplägg från kusken och tränaren Daniel Wäjersten, men sett till hans grundkunnande och att han är fältets bästa häst i grunden så ska man ändå inte räkna bort Bullet the BlueSky här.
Min Vinnare: 6 Walmann
Spets efter 500m: 1 Cashman J.R.
Skrällen: 1 Cashman J.R.
Rankingen: A: 6,12 B: 9,10,1,5,4,8 C: 11,7,2,3
Lycka till!
Christoffer