Det är Jackpot på GS75 som den här söndagen körs på Årjängstravet. Jag spelar med en spik och det är i GS75-6 där 12 Hauk Viktor har en mycket fin uppgift framför sig.
GS75-Förslag Årjäng 19/4
GS75-1 2140m Volt
5 Evenepoel är en fin herre som under inledningen av det här året har matchats i rätt så tuffa sällskap och på hans fyra starter hittills i år så har det blivit en tredjeplats som bäst. Just tredjeplatsen tog han på Solvalla i sin näst senaste start som var för lite mer än två månader sedan där han till en början hamnade en bit bak invändigt, men efter att han då kommit ut ett spår in på slutvarvet så gick han sedan på i tredjespår 700 meter före mål och efter en fin avslutning så höll han farten bra hela vägen in i mål, och senast på Färjestadstravet under långfredagen så galopperade han ut på den sista bortre långsidan med krafter kvar. Formen är nog ändå rätt så fin för dagen och här så får man säga att stallet har hittat en klart mer lämplig uppgift för fyraåringen som går ner kraftigt i klass till den här starten och även om han startar med 20 meters tillägg, så bör det från ett fint utgångsläge ändå lösa sig bra här för Evenepoel tillsammans med kusken Petter Karlsson och segerchansen ska här vara bra tycker jag.
7 Timotejs Gamble är en klart vettig kille som kom igång med sin karriär först under fjolåret som fyraåring och på hans tio starter hittills så har det blivit tre segrar och två andraplatser. Senaste segern tog han på Mantorpstravet i sin näst senaste start som var i början av februari då han från ledningen vann väldigt enkelt och senast på Solvalla i slutet av februari så blev det galopp från start. Han återkommer här efter lite vila vilket förstås sätter ett litet frågetecken kring formen, men jag tycker att han går ut i ett rätt så passande lopp här och om han kliver iväg felfritt den här gången så bör det lösa sig rätt så fint för Timotejs Gamble tillsammans med hans kusk och tränare Sofia Adolfsson och sett till vad han har presterat tidigare så ska han räknas tidigt här.
Min Vinnare: 5 Evenepoel
Spets efter 500m: 3 O.M.Megastep
Skrällen: 10 Isabelle Ima
Rankingen: A: 5,7 B: 9,13,3,10,12,2,4 C: 1,8,6,11,14
GS75-2 2140m Auto
7 M.T.Ramos är en fin tävlingshäst som har visat sig trivas extra bra när han får tävla under sadel och i år så har det blivit en start för honom då det i början av februari blev en tredjeplats på Mantorpstravet efter en helt okej insats. Han har inför den här starten skött sin träning fint enligt stallet som förväntar sig en bra insats här och dessutom så blir det barfota runt om vilket är ett stort plus för åttaåringen, som från ett vettigt utgångsläge här kommer att ridas offensivt av ryttarinnan Sofia Adolfsson som siktar mot att komma till ledningen här tillsammans med M.T:Ramos som ska vara den med bäst segerchans här.
9 G.G.d’Asti är en norsk gäst som precis som min vinnare trivs allra bäst när han får starta i Montè och på hans nio starter i år så har det blivit sex pallplaceringar varav två har slutat med seger. Senaste starten för sjuåringen var även den på svensk mark och det var på Rommetravet i Borlänge i slutet av mars där han över kort distans gjorde det bra som fyra efter att han fått ett lopp i mestadels rygg på ledaren. Här så får man säga att han går ner en bit i klass sett till motståndet och stallet låter även väldigt nöjda med hur sjuåringen känns i träningen för dagen och förväntar sig en fin insats här på nytt. Utgångsläget hade kunnat vara bättre, men det bör ändå kunna lösa sig rätt så fint här tillsammans med ryttarinnan Martine O Sörvik och hon ska tillsammans med G.G.d`Asti räknas mycket tidigt.
Min Vinnare: 7 M.T.Ramos
Spets efter 500m: 7 M.T.Ramos
Skrällen: 10 Pontiac
Rankingen: A: 7,9 B: 1,10,2,3,8 C: 4,6,5
GS75-3 2140m Auto
1 Quarterback N.O. är en fartfylld men inte allt för enkel herre från Norge som på karriärens nio starter hittills har tagit fyra segrar. I år så har det blivit en seger på två starter och den tog han på Bjerkebanan i Oslo i slutet av februari efter att han fått en fin resa i ryggar och senast så blev det galopp i sista sväng. Han är bra för den klassen som han befinner sig i och från ett fint startspår här så kan han öppna fort om kusken Magnus Teien Gundersen provar lite från start vilket han lär göra här tillsammans med sexåringen som jag tror är den som sitter i ledningen här vid en felfri avgång och sedan så tycker jag att Quarterback N.O. är hästen att slå här.
10 Qrutov V.W. är en vettig herre som på årets tre inledande starter har tagit en seger som bäst. Just den segern tog han i sin näst senaste start som var på Färjestadstravet i början av mars då han från ledningen vann rätt så säkert till slut efter att han fått bestämma tempot efter eget behag, och i starten efter så gjorde man resan upp till Solvalla i slutet av mars där han gjorde det klart bra som femma i ett tufft gäng. Nu så möter han ett lite mer passande motstånd igen, men har då fått ett bakspår vilket kanske inte är helt optimalt för honom. Han är åtgärdad inför den här starten och stallet låter nöjda med honom inför den här uppgiften som på förhand ser intressant ut och om kusken Petter Karlsson kan smyga lite här tillsammans med Qrutov V.W. så lär hans avslutning bita bra till slut här och han ska räknas mycket tidigt.
Min Vinnare: 1 Quarterback N.O.
Spets efter 500m: 1 Quarterback N.O.
Skrällen: 7 Classistile
Rankingen: A: 1,10 B: 11,3,7,2,9,4,12,5 C: 6,8
GS75-4 2140m Volt
1 Åsanyxa är ett fint kallblodssto från Norge som har kommit igång bra i år då hon på tre starter har tagit en seger och en tredjeplats. Just segern tog hon i sin senaste start som även den var på Årjängstravet för knappa två veckor sedan då hon till en början startade med 20 meters tillägg, men efter en fin start så kunde hon köras till ledningen efter 600 meter och efter att hon sedan ökat tempot under slutvarvet så gick hon undan till en överlägsen seger och intrycket var riktigt fint. Här så kanske hon möter ett lite tuffare motstånd, men samtidigt så står hon fint till här med ett bra utgångsläge som kusken Jarle Andre Smedtorp bör kunna omvandla till att man sitter i ledningen här kort efter start och väl därifrån så blir Åsanyxa mycket svårfångad.
13 Remjahn är en spännande herre som inledde sin karriär väldigt lovande för två år sedan då han på tre starter tog två segrar och en tredjeplats innan han skadade sig och tvingades till ett längre tävlingsuppehåll, men han har efter det stått för en storstilad comeback då han på tre starter har tagit tre segrar. Senaste segern tog femåringen i slutet av februari då man gjorde resan till Bjerkebanan i Oslo där han vann mot ett rätt så tufft motstånd. Han har efter den starten fått pusta ut lite, men känns nu fin i träningen och kommer nog rätt så väl förberedd inför den här starten. Han startar dock med 40 meters tillägg här vilket inte är helt enkelt då han har fått rätt så snabba pengar på sig efter segrarna på slutet och det ska bli intressant att se hur han kan bära dessa, men han är bra vilket vi har sett och om det kan klaffa en aning här för Remjahn tillsammans med hans kusk och tränare Kristian Lindberg under loppets gång så är han bra nog för att segerstrida här.
Min Vinnare: 1 Åsanyxa
Spets efter 500m: 1 Åsanyxa
Skrällen: 14 Hvalstad Ty
Rankingen: A: 1,13 B: 15,14,3,5,10,9 C: 7,8,6,12,4,2,11
GS75-5 2640m Auto
3 G.G.Egri är en rätt så bra gäst från Norge som efter ett längre tävlingsuppehåll på 21 månader kommit tillbaka till tävlingsbanan i år och på hans sju starter efter det så har det blivit två segrar och en tredjeplats. Just segrarna har han tagit på rad inför den här starten och den senaste kom för 1.5 vecka sedan då sexåringen vann på Biri. Nu så gör man resan till Sverige i angeläget ärende och från ett fint utgångsläge så kommer kusken Per Oleg Midtfjeld att vara rätt så aktiv här till en början bakom G.G.Egri för att kunna köra sig till ledningen i ett tidigt skede av loppet vilket jag tror är en taktik som man lyckas med här och väl från tätpositionen sedan så leder man det här loppet hela vägen.
11 Timber Tile är en till herre från Norge som kan mycket i grunden och som fått två lopp i kroppen i år vilket har resulterat i en seger och en andraplats och detta har varit i ny regi hos hans nuvarande tränare Erik Skofsrud. Just segern tog han i sin senaste start som var på Jarlsberg i början av mars där han efter en tuff öppning kördes till ledningen efter 700 meter och därefter så fortsatte han att hålla uppe tempot och han gick till slut undan väldigt enkelt till en överlägsen seger och intrycket var häftigt. Här så har han dock lottats till ett tufft utgångsläge vilket gör att det inte blir någon ledning den här gången, men över den långa distansen så bör ändå kusken Björn Steine kunna finna de rätta vägarna framåt här för Timber Tile under loppets gång och om formen fortsatt håller i sig så ska han förstås räknas mycket tidigt även denna gång.
Min Vinnare: 3 G.G.Egri
Spets efter 500m: 3 G.G.Egri
Skrällen: 6 Tutankhaton
Rankingen: A: 3,11 B: 9,1,12,6,7 C: 5,10,8,4,2
GS75-6 1640m Auto
12 Hauk Viktor är ett klassigt kallblod som hade ett bra fjolår då han hann med att göra hela 21 starter vilket slutade med femton pallplaceringar varav sex slutade med seger och det här året har inletts med en andra och en tredjeplats på två starter. Senaste starten gjorde han under påskafton hemma i Norge på Klosterskogen där han från ett bakspår kom igenom rätt så fint från start, och efter att han sedan körts till ledningen efter 800 meter så höll han sedan helt okej till en tredjeplats i ett tufft lopp. Här så får man säga att han går ner rätt så ordentligt i klass och även om han har fått ett jobbigt startspår över kort distans så tycker jag att uppgiften ser väldigt tilltalande ut för nioåringen och med minsta klaff här för Hauk Viktor tillsammans med kusken och tränaren Per Vetle Kals så ska man ses med toppchans till att runda det här sällskapet. Jag spikar!
1 Harkar är ytterligare en gäst från Norge som har haft ett bra år hittills då han på sex starter har tagit en pallplacering i hälften av dessa starterna varav en har slutat med seger. Senaste starten för tioåringen var på Klosterskogen hemma i Norge under långfredagen där han från ledningen över kort distans höll farten klart bra till en andraplats, men fick ge sig den sista biten mot en smygkörd konkurrent. Här så står tioåringen återigen inför fina förutsättningar då han startar från ett innerspår bakom startbilen över kort distans och till den här starten så hoppar kusken Björn Goop upp i sulkyn som lär vara angelägen om att kunna köra sig till ledningen här tillsammans med Harkar som leder det här loppet länge.
Min Vinnare: 12 Hauk Viktor
Spets efter 500m: 1 Harkar
Skrällen: 4 Eskils Balder
Rankingen: A: 12 B: 1,9,4,6,11,8,10,5,7 C: 3,2
GS75-7 2140m Auto
11 Son of Sizzling är en hedersherre som nu har kommit upp i en ålder av tio år men som fortsatt tävlar på en rätt så hög nivå och han har inlett det här året med en seger på två starter. Just segern tog han hemma i Norge på Jarlsberg i början av mars då han vann över kort distans och det var en rejäl insats där medans han i sin senaste start galopperade bort en rätt så vettig placering på V85 på Åbytravet för knappt en månad sedan. Formen är det således inget fel på för dagen, men från ett tufft utgångsläge här så gäller det att det klaffar en aning för honom tillsammans med kusken Ole Johan Östre och om så blir fallet att det löser sig vettigt här för Son of Sizzling så kommer vi att få se en fin insats på nytt här som jag tror räcker till seger den här gången mot ett lite enklare sällskap.8 Occhio är en fin tävlingshäst som oftast gör sitt i loppen och hade ett klart bra fjolår då han på sexton starter tog en placering bland de tre främsta i hälften av dessa varav två slutade med seger. I år så har han fått ett lopp i kroppen och det var på just Årjängstravet för knappa två veckor sedan då han tog ett par galoppsteg från start men ställde sig snabbt och fick sedan göra jobbet utvändigt ledaren under större delen utav loppet och höll med tanke på det klart bra till en femteplats, men drog också på en liten galopp i sista sväng och fick slita en hel del med travet. Man får anta att stallet försökt få ordning på det till den här uppgiften som från ett jobbigt startspår ser lite lurig ut, men han möter samtidigt ett motstånd som han normalt sett ska kunna hävda sig väl mot och då Occhio även tål att göra grovjobb själv om så krävs så tycker jag att han ska räknas tidigt här.
Min Vinnare: 11 Son of Sizzling
Spets efter 500m: 1 Head Run
Skrällen: 9 Rio Alta Wine
Rankingen: A: 11,8 B: 10,7,9,1,3,5 C: 2,6,4
Lycka till!
Christoffer